106-letnia tatuażystka Apo Whang-Od na okładce Vogue Philippines

Kwietniowa okładka Vogue Philippines zdecydowanie przejdzie do historii, a to za sprawą 106-letniej Apo Whang-Od, znanej również jako Maria Oggay. Wiekowa Filipinka została właśnie najstarszą osobą, która kiedykolwiek pojawiła się na okładce tego legendarnego magazynu.

Reklama

Najstarsza i ostatnia mambabatok (mistrzyni tradycyjnego tatuażu) z prowincji Kalinga przedstawiona została w naturalnych pozach, bez zbędnego makijażu czy stylizacji. Jej twarz usiana zmarszczkami - niczym sieć dróg na mapie – zdobi jedynie wyrazista pomadka. Jej oczy – choć dojrzałe – są pełne mądrości i spokoju.

Apo Whang-Od w kwietniowym wydaniu Vogue Philippines / Artu Nepomuceno Apo Whang-Od w kwietniowym wydaniu Vogue Philippines / Artu Nepomuceno

Apo Whang-Od pozuje w zwykłym czarnym topie, odważnie odsłaniając swoje wytatuowane ciało. Ta wiekowa kobieta z dumą prezentuje tatuaże, które towarzyszą jej od 16 roku życia. Gdy dokładnie sto lat temu zaczynała swoją przygodę z tatuażem, była jedyną kobietą mambabatoka w okolicy.

Maria Oggay poznała sztukę tradycyjnego tatuażu dzięki ojcu, a ponieważ Apo Whang-Od nie miała własnych dzieci, postanowiła przekazać rzemiosło swojej wnuczce, Grace Palicas. Teraz 26-letnia uczennica kontynuuje dziedzictwo mambabatoka.

Apo Whang-Od  wnuczką Grace w kwietniowym wydaniu Vogue Philippines / Artu Nepomuceno Apo Whang-Od wnuczką Grace w kwietniowym wydaniu Vogue Philippines / Artu Nepomuceno

 

Piękna starość bez "efektu WOW" 

Autorem zdjęć jest Artu Nepomuceno, któremu udało się nie tylko uchwycić wiekowe piękno tej wyjątkowej kobiety, ale też za pomocą fotografii opowiedzieć jej niezwykłą historię.

Na jednym ze zdjęć Apo Whang-Od pozuje w towarzystwie wnuczki Grace. Na drugim Artu Nepomuceno zbliża się maksymalnie ze swoim obiektywem do twarzy 106-letniej kobiety. Mamy wrażenie, że fotograf chce zajrzeć do jej środka, uchwycić tajemnicę jej życia.

Zjawiskowa sesja w Vogue Philippines zaskakuje nie tylko tematem czy wyborem modelki, ale być może przede wszystkim sposobem jej pokazania. Co prawda w mediach pojawia się coraz więcej silnych i pewnych siebie dojrzałych kobiet, ale często ich wizerunek jest mocno przerysowany. Tak jakby twórcy zdjęć czy filmów – mimo pozornej akceptacji – chcieli tę starość zatuszować, przykryć „efektem WOW”.

Apo Whang-Od w kwietniowym wydaniu Vogue Philippines / Artu Nepomuceno Apo Whang-Od w kwietniowym wydaniu Vogue Philippines / Artu Nepomuceno

 

Sesja z udziałem Marii Oggay jest zupełnie inna – prosta, naturalna, eksponująca te elementy dojrzałego kobiecego ciała, na które zwykle – mimo wszystko – nie chcemy patrzeć.

Kwietniowa okłada Vogue Philippines idzie pod prąd i wyznacza nowe kierunki. Zamglone oczy, pomarszczona skóra, siwe włosy Apo Whang-Od zadają nam jedno podstawowe pytanie: chcesz żyć pełnią życia czy gonić za marzeniami, starzeć się w zgodzie z samą sobą i być ciekawa efektów tej starości czy udawać, że nadal masz naście lat? Wybieraj.