Woody Allen kończy karierę reżysera

Trudno wyobrazić sobie świat kina bez Woody’ego Allena. Ten równie kontrowersyjny, jak sławny reżyser od 1954 roku był jednym z najbardziej płodnych twórców Hollywood, skupiając swoje produkcje na lekkości, nieoczywistym romantyzmie i świetnych dialogach. Aktualnie przebywa na planie „Wasp 22” – jak się okazuje - ostatniego już filmu w swojej karierze.

Reklama

W nowym wywiadzie dla hiszpańskiego magazynu „La Vanguardia” Woody Allen wyznał, że francuski „Wasp 22” zamknie jeden z największych i najważniejszych rozdziałów w jego życiu – karierę reżyserską.

- To będzie ostatni film w mojej karierze – powiedział dla „La Vanguardia” Woody Allen.

Powodu tej decyzji można szukać już we wcześniejszych wypowiedziach reżysera. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad „Wasp 22”, Woody Allen wyznał, że jego fascynacja kinem powoli przemija.

- Kiedyś moje filmy trafiały do kin na całym świecie, a później wielokrotnie do nich wracano. Teraz trafia do kina na cztery czy sześć tygodni, a potem od razu wpada do przesyłania strumieniowego lub płatności za obejrzenie… To nie to samo. Nie wiem, co czuję, na temat kręcenia filmów, ale na pewno nie mam z tego takiej samej frajdy jak kiedyś – powiedział Woody Allen w rozmowie z Alekiem Baldwinem.

I tak, „Wasp 22” zakończy pewną epokę w świecie Hollywood, choć Woody Allen zarzeka się, że jeszcze nie schodzi ze sceny, jeśli chodzi o samą sztukę. Od tej pory poświęci się literaturze. 

 

Woody Allen - książki, czyli nowy rozdział 

Już jakiś czas temu mogliśmy słyszeć o wydaniu „Zero Gravity”, pierwszego zbioru opowiadań satyrycznych Woody’ego Allena. Wcześniej reżyser opublikował także „A propos niczego”, czyli swoje pamiętniki.  Już 27 września 2022 roku w księgarniach pojawi się natomiast stworzony przez niego komiks „Gravedad cero”.

I to właśnie szeroko rozumiana literatura będzie jego nowym hobby i nową pracą, choć, jak sam przyznaje, skupi się raczej na jej obszerniejszych formach. 

- Moim pomysłem w zasadzie nie jest pisanie opowiadań czy komiksów. Teraz myślę bardziej o wydaniu jakiejś powieści – dodał Woody Allen.

I tak Hollywood traci wielką legendę, choć na szczęście ostatnia premiera filmu Woody’ego Allena jeszcze przed nami. Kiedy dokładnie?

O filmie „Wasp 22” wiemy póki co niewiele i dotyczy to także tego, kiedy trafi do kin. Z pewnością jednak będziemy czekać na nowe informacje z wielką niecierpliwością!