Podczas gdy transport kolejnej partii satelitów Starlink zmierza w kierunku Ukrainy, prezydent kraju Wołodymyr Zełenski dziękuje w mediach społecznościowych Elonowi Muskowi za wsparcie oraz komentuje rozmowę, którą odbył w miniony weekend z szefem Tesli i SpaceX.

Reklama

Rozmawiałem z Elonem Muskiem. Jestem mu wdzięczny za wsparcie Ukrainy słowami i czynami. W przyszłym tygodniu otrzymamy kolejną dostawę systemów Starlink dla zniszczonych miast. Dyskutowaliśmy o możliwych projektach kosmicznych. Porozmawiamy o tym więcej po wojnie – napisał Zełenski na Twitterze.

„Człowiek, który tworzy rakiety przyszłości”

Zełenski zamieścił również na swoim Instagramie krótki fragment wideokonferencji z Elonem Muskiem, w którym zaprasza miliardera do odwiedzenia Ukrainy po zakończeniu wojny.

„Brzmi dobrze, z chęcią przyjadę, gdy sytuacja się uspokoi” – odpowiedział szef SpaceX.

Prezydent Zełenski odniósł się również do tej rozmowy w swoim codziennym wystąpieniu skierowanym do obywateli Ukrainy i całego świata, w którym omawia bieżącą sytuację w kraju oraz dodaje otuchy swoim rodakom.

„Odbyłem inspirującą rozmowę z Elonem Muskiem. Z człowiekiem, który tworzy rakiety przyszłości, a nie zabija rakietami w imię przeszłości. Rozmawialiśmy o tym, jak wygrać teraz i o naszej późniejszej współpracy. Po zwycięstwie” – mówił Zełenski.

Podkreślił również, jak ważne dla zakończenia wojny w Ukrainie jest wsparcie ze strony biznesu.

„Wsparcie dla Ukrainy ze strony światowego biznesu, od liderów najbardziej zaawansowanych firm jest nie mniej ważne niż wsparcie innych krajów. Gdy korporacje stoją u twego boku bez strachu, masz podwójną ochronę. Potrójne uzbrojenie. Masz przyszłość” – dodał Zełenski.

Elon Musk wspiera Ukrainę

- Internet z serwisu Starlink jest już dostępny w Ukrainie. Więcej odbiorników w drodze – napisał na swoim koncie na Twitterze Elon Musk po dramatycznym apelu wicepremiera Ukrainy Mykhailo Fedorova.

„Starlink jest jedynym nierosyjskim systemem komunikacyjnym, który wciąż działa Ukrainie, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się on celem ataków” – dodał w innym tweecie Musk.

Szef SpaceX poradził również użytkownikom, aby włączali system tylko w razie potrzeby i umieścili antenę w jak najmniej widocznym dla innych miejscu.