Na początku kwietnia na Twitterze dość dużą popularnością cieszyła się informacja o tym, że prezydent Zełenski rzekomo jest miliarderem.

Reklama

– Zełenski ma 1,4 mld dolarów. Więcej niż Will Smith, Chris Rock i Dave Chapelle razem wzięci. I my mamy uwierzyć, że zarobił tyle jako komik w najbiedniejszym kraju w Europie? – napisał na Twitterze amerykański polityczny analityk Garland Nixon, który dysponuje bazą ponad 40 tys. obserwujących.

Screenshot 2022-04-22 at 12-15-53 Zelensky is a Billionaire…how - Funny.png Screenshot 2022-04-22 at 12-15-53 Zelensky is a Billionaire…how - Funny.png

Nixonowi wtórował później Lee Stranahan, prezenter w kontrolowanym przez Kreml Radiu Sputnik, który napisał do swoich niemal 100 tys. obserwujących na Twitterze: „Dlaczego Zełenski jest miliarderem?”.

Obie te insynuacje w domyśle miały sugerować, że obecny prezydent Ukrainy jest skorumpowany, ponieważ w przeciwnym razie nigdy nie mógłby osiągnąć podobnej fortuny. Tyle że w rzeczywistości nie osiągnął.

Jak bowiem informuje „Forbes” Zełenski nie tylko nie jest miliarderem, ale też nie jest nawet blisko posiadania pieniędzy, o których piszą Nixon ze Stranahanem. Według szacunków magazynu prawdziwy majątek prezydenta Ukrainy wynosi wielokrotnie mniej i waha się od 20 do 30 mln dolarów. Oto, co się na niego składa.

Ile wynosi majątek Wołodymyra Zełenskiego

Zgodnie z analizą „Forbesa” głównym składnikiem majątku Wołodymyra Zełenskiego są udziały w spółce Kvartal 95, która zajmuje się produkcją rozrywkowych i satyrycznych programów telewizyjnych. Prezydent Ukrainy dysponuje 25 proc. akcji firmy, ale w chwili objęcia urzędu miał je przekazać swoim partnerom biznesowym. Według „Forbesa” Zełenski może jednak odzyskać udziały po skończeniu kadencji na stanowisku prezydenta.

Spółka Kvartal 95 posiada też prawa do politycznego serialu komediowego „Sługa narodu”, w którym Zełenski zagrał główną rolę. Po wybuchu wojny w Ukrainie i międzynarodowym wzroście popularności prezydenta Netflix ponownie wykupił licencję do emisji serialu na swojej platformie za około 30 mln dolarów. Według ukraińskiego „Forbesa” Zełenski może na tym zarobić 11 mln dolarów.

Ponadto Zełenski dysponuje też mieszkaniem w apartamentowcu w centrum Kijowa, które, jak zaznacza „Forbes”, jest „skromne jak na zachodnie standardy”, oraz czterema innymi mieszkaniami, spośród których prezydent jest całościowym właścicielem dwóch. Zełenski ma również jedną nieruchomość komercyjną i pięć miejsc parkingowych. Łączną wartość wszystkich wymienionych aktywów „Forbes” szacuje na 4 mln dolarów.

Internetowi trolle przypisywali Zełenskiemu również posiadanie przynajmniej pięciu luksusowych jachtów, trzech prywatnych odrzutowców i udziałów w spółkach takich jak Meta, Tesla i Saudi Aramco wartych łącznie 60 mln dolarów. „Forbes” zaprzeczył jednak wszystkim tym informacjom.