Kim jest Ukrainka ze zdjęcia? 

24 lutego 2022 roku świat obiegła informacja o początku wojny w Ukrainie. Co rusz docierały do nas fotografie, które uwieczniały osobistą tragedię Ukraińców bombardowanych przez oddziały Władimira Putina. Jedna z nich przedstawiała zakrwawioną kobietę, która dziś stała się już symbolem tych okrutnych wydarzeń. Jak potoczyły się jej losy?

Reklama

Zdjęcie przedstawiało zmasakrowaną twarz Oleny Kuryło, 52-letniej nauczycielki z Charkowa, która straciła cały dorobek życia, gdy rosyjskie pociski trafiły w jej dom. Najgorsza okazała się jednak ogromna trauma i problemy zdrowotne, z jakimi musiała się zmierzyć. 

- Zdążyłam tylko pomyśleć: „Boże, nie jestem gotowa na śmierć” – mówiła Olena Kuryło cytowana przez RMF24.

Dziś, po 9 miesiącach od początku wojny w Ukrainie, Olena Kuryło po raz pierwszy spotkała się z autorem fotografii.

Olena Kuryło - zakrwawiona kobieta ze zdjęcia - spotkała się z fotografem Wolfgangiem Schwanem / Getty Images Olena Kuryło - zakrwawiona kobieta ze zdjęcia - spotkała się z fotografem Wolfgangiem Schwanem / Getty Images

 

Warszawa: Symboliczne spotkanie Oleny Kuryło i Wolfganga Schwana

Autorem słynnej fotografii Oleny Kuryło jest turecki fotograf Wolfgang Schwan z agencji informacyjnej Anadolu Agency. Do jego spotkania z Ukrainką doszło 9 listopada 2022 roku  w Warszawie.

Dla obojga był to z pewnością wyjątkowy moment. Zdjęcie figuruje jako jedno z pierwszych, jakie pojawiło się po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Dzięki tak ogromnej rozpoznawalności Olena Kuryło mogła od razu zadbać o to, by ratować swoje zdrowie

- Potrzebowałam operacji, ale szpital w Ukrainie nie był w stanie mi pomóc. Dzięki brytyjskim dziennikarzom dotarłam do Polski, gdzie operowano mnie trzy razy. Teraz czeka mnie kolejny zabieg w Londynie. Istnieje szansa, że mój wzrok zostanie przywrócony w 50 proc. - dodaje Olena Kuryło.

Jak potoczyły się losy Oleny Kuryło?

Tuż po bombardowaniu Olena Kuryło trafiła do Polski, gdzie przeszła kilka skomplikowanych operacji chirurgicznych i okulistycznych. Po czasie jednak doszło do sporych komplikacji, które mogły doprowadzić do utraty wzroku.

Ukrainka udała się do Wielkiej Brytanii, a konkretnie do jednej z najlepszych klinik okulistycznych na świecie, co było możliwe dzięki niesamowitej pracy organizacji Mail Force.

Operacja prowadzona przez chirurga okulistę – Toma Williamsona – odbędzie się prawdopodobnie już na początku 2023 roku. 

Olena Kuryło - zakrwawiona kobieta ze zdjęcia - spotkała się z fotografem Wolfgangiem Schwanem / Getty Images Olena Kuryło - zakrwawiona kobieta ze zdjęcia - spotkała się z fotografem Wolfgangiem Schwanem / Getty Images