Wołodymyr Zełenski otrzymał nagrodę im. Churchilla

We wtorek 26 lipca Wołodymyr Zełenski otrzymał nagrodę za przywództwo im. Winstona Churchilla. Prezydent Ukrainy przyjął wyróżnienie z Kijowa za pośrednictwem konferencji wideo.

Reklama

Na ceremonii zorganizowanej przez ustępującego premiera Borisa Johnsona w domu przy Downing Street 10 pojawili się m.in. członkowie rodziny Winstona Churchilla, ukraiński ambasador w Londynie Wadym Prystaiko, a także Laurence Geller, przewodniczący International Churchill Society.

– Demokracja w Europie zagrożona jest obecnie przez tyranię, a zagrożenie to jest powstrzymywane przez przywództwo i heroizm. Podobnie jak Winston Churchill, prezydent Zełenski pokazuje, że tyrania nie może zwyciężyć, że ludzie muszą mieć prawo do wyboru własnej drogi i własnego życia – powiedział Geller podczas ceremonii.

Wołodymyr Zełenski jak Winston Churchill

Porównania Zełenskiego do Churchilla pojawiały się także podczas wystąpień innych osób, w tym Borisa Johnsona. Ustępujący premier Wielkiej Brytanii zauważył m.in., że test przywództwa, któremu został poddany Wołodymyr Zełenski w obliczu rosyjskiej inwazji, był porównywalny z wyzwaniem, przed którym stanął Winston Churchill w 1940 roku.

– Widziałeś, Wołodymyr, że jesteś na szczycie listy celów, gdy Rosjanie zaatakowali Kijów, i wiedziałeś, że szwadrony zabójców polują na ciebie. Mogłeś opuścić Kijów […], ale postanowiłeś zostać w mieście pośród Ukraińców, tak jak Churchill pozostał w Londynie w 1940 r. – mówił Boris Johnson podczas ceremonii.

Premier Wielkiej Brytanii zaznaczył też, że międzynarodowa fala solidarności krajów nie byłaby możliwa, gdyby nie działalność Zełenskiego.

Prezydent Ukrainy przyjmując wyróżnienie powiedział, że nie mógłby go otrzymać, gdyby nie zryw „każdego mężczyzny i każdej kobiety, którzy postanowili walczyć za swój kraj”. Dodał też, że Ukraina będzie zawsze pamiętać o wszystkich, którzy „nie wahali się nieść jej pomocy”.

– Możliwe, że pierwszy raz w historii ludzkości jesteśmy w stanie pokazać całemu światu, że zjednoczone demokracje mogą powstrzymać tyranię, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma ona nielimitowane zasoby agresji – powiedział Zełenski.

Nagroda za przywództwo im. Winstona Churchilla to prestiżowe wyróżnienie honorujące najwybitniejszych liderów politycznych. W przeszłości otrzymały je m.in. premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher oraz amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.