Wołodymyr Zełenski kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla 

 - Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się wojnie prowadzonej przeciwko niemu przez Federację Rosyjską. Ludzie na całej Ukrainie powstają, by stawić opór siłom autorytaryzmu. Nasze słowa współczucia i wsparcia z trudem oddają sprawiedliwość ich poświęceniu na rzecz praw człowieka i pokoju czytamy w liście wystosowanym przez 36 europejskich polityków do Norweskiego Komitetu Nagrody Nobla.

Reklama

Wśród polityków, którzy podpisali się pod listem są przedstawiciele takich krajów, jak Wielka Brytania, Holandia, Szwecja, Estonia czy Rumunia. Autorzy dokumentu podkreślają, że ogromne znaczenie w tej walce ma postawa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wspiera swoich rodaków każdego dnia i opuścił Kijowa, mimo realnej groźby śmierci i wielu zamachów na jego życie.

W związku z tym grupa polityków prosi, by do listy nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla dopisane zostało nazwisko Wołodymyra Zełenskiego. Wiązałoby się to z ponownym otwarciem procedury zgłaszania kandydatów, która została zakończona 31 stycznia 2022 roku.

 

Politycy apelują w liście, by - ze względu na wyjątkowe wydarzenia po 24 lutego 2022 roku, procedura została wydłużona do 31 marca b.r., co pozwoliłoby zgłosił prezydenta Ukrainy do Pokojowej Nagrody Nobla.

- Wierzymy, że to czas, by pokazać Ukraińcom, że świat stoi po ich stronie. Wiemy, że to złamanie obowiązujących zasad, wierzymy jednak, że jest to uzasadnione obecną, bezprecedensową sytuacją. To nasz demokratyczny obowiązek, by przeciwstawiać się autorytaryzmowi i wspierać ludzi walczących o demokrację – argumentują twórcy listu.