Willa Mazepinów przejęta przez włoskie służby

Jak podaje Reuters, zajęcie posiadłości było częścią skoordynowanej akcji włoskich służb mającej na celu stopniowe przejmowanie majątków oligarchów objętych unijnymi sankcjami. W ostatnich tygodniach włoskiej policji udało się skonfiskować m.in. wart niemal 600 mln dolarów jacht Andrieja Mielniczenki oraz kilka pomniejszych statków oraz posiadłości powiązanych z Rosjanami.

Reklama

Łączna wartość przejętych aktywów szacowana jest na ponad miliard dolarów. Jednym z nich jest warta 115 mln dolarów posiadłość znana jako Rocky Ram zlokalizowana w północnej części Sardynii. Nieruchomość należy do Dmitrija Mazepina, białorusko-rosyjskiego biznesmena, większościowego udziałowca firm Uralchem oraz Uralkali, jednych z największych producentów nawozów sztucznych w Rosji.  

Kim jest Dmitrij Mazepin

Dmitrij Mazepin uważany jest przez urzędników Unii Europejskiej za jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina, który według raportów spotkał się z prezydentem Rosji na Kremlu tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W związku z tym nazwisko Mazepina figuruje na unijnej czarnej liście obok innych rosyjskich oligarchów objętych zachodnimi sankcjami.

Na liście znajduje się również syn miliardera Nikita, były kierowca Formuły 1 w teamie Haas. Sponsorem tytularnym zespołu w sezonie 2021 była firma Uralkali, ale w obliczu inwazji na Ukrainę Haas zerwał współpracę z rosyjskim przedsiębiorstwem na początku marca tego roku i zwolnił młodego Mazepina z drużyny.

Od tego czasu Nikita jest jednym z najgorętszych orędowników walki z niesłuszną – jego zdaniem – kulturą eliminacji rosyjskich oligarchów z przestrzeni publicznej. Tuż po zwolnieniu z Haasa syn oligarchy uruchomił m.in. fundację o nazwie We Compete As One (Współzawodniczymy jako jedność – red.), której celem jest wspieranie sportowców wykluczonych z zawodów ze względu na „powody polityczne” oraz „karanych za to, jaki posiadają paszport”.

Jednocześnie firma Uralkali żąda zwrotu środków zainwestowanych w zespół Haas w sezonie 2022, które później mają sfinansować inicjatywę Nikity Mazepina.