Sankcje UE – oligarchowie chcą odzyskać dostęp do willi i jachtów

Rosyjscy oligarchowie chcą wymigać się od unijnych sankcji nałożonych na nich po wybuchu wojny w Ukrainie. Pod koniec września przynajmniej pięćdziesięciu z nich złożyło stosowny pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, informuje Polska Agencja Prasowa.

Reklama

Informację tę potwierdził w rozmowie z holenderskim dziennikiem „NRC” rzecznik TSUE, ale zaznaczył jednocześnie, że pozew nie zostanie rozpatrzony od razu.

– Do rozstrzygnięcia pierwszej sprawy minie co najmniej rok – powiedział.

Sankcje UE - skonfiskowano majątek wartości prawie 14 mld euro

Aktualnie europejskimi sankcjami objęty jest majątek rosyjskich oligarchów szacowany na 13,8 miliarda euro. Wśród zamrożonych aktywów znajdują się jachty, luksusowe posiadłości, prywatne samoloty, a także pieniądze zgromadzone na kontach bankowych oraz lokatach.

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy „NRC”, o unieważnienie wpisu wystąpili m.in. właściciele upadłego Amsterdam Trade Bank.

Serwis „Politico” dodaje też, że o wykreślenie z listy sankcyjnej ubiega się również były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn Roman Abramowicz, założyciel Alfa Banku Michaił Fridman oraz jeden z najpotężniejszych oligarchów Aliszer Usmanow, właściciel największego na świecie, wartego około 750 mln dolarów superjachtu Dilbar.