Wojna w Ukrainie. Nie żyje słynna ukraińska sommelierka Viktoria Zamachenko

Dziś mija 239 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Każdego dnia, od 24 lutego 2022 roku, dochodzą do nas coraz to smutniejsze historie z frontu i coraz to nowe informacje na temat kolejnych ofiar Władimira Putina. 17 października Rosjanie przeprowadzili atak w Kijowie, tym razem przy użyciu dronów kamikadze. Jeden z nich trafił w dom Viktorii Zamachenko, słynnej kijowskiej sommelierki.

Reklama

O śmierci Viktorii Zamachenko i jej męża Bohdana poinformował szef kuchni José Andrés, którego fundacja World Central Kitchen od pierwszych dni wojny prężnie działa na terenie Ukrainy i poza nią, niosąc pomoc wszystkim ofiarom rosyjskich ataków.

- Sommelierka, która próbowała żyć! Pamiętam, gdy kupowałem wino w jej sklepie GoodWine w Kijowie. Nikt na to nie zasługuje! Dziś wszyscy musimy być z Ukrainą i Ukraińcami! - napisał na Twitterze José Andrés.

Wiadomość o śmierci Viktorii Zamachenko pojawiła się także na fanpage’u GoodWine, firmy, w której pracowała. 

- Nastąpił mroczny dzień dla całej naszej firmy. Straciliśmy Vikę, naszą sommelierkę, niezwykle miłą i wrażliwą osobę, która była częścią naszej rodziny – czytamy na Facebooku GoodWine.

Tragiczna śmierć sommelierki Viktorii Zamachenko

Jak informują ukraińskie media, Viktoria Zamachenko zginęła wraz z mężem Bohdanem we własnym domu. Ataku spodziewali się już wcześniej, ponieważ słyszeli dookoła siebie liczne wybuchy.

- Nie mogli wyjść, ponieważ bomby spadły na znajdującą się nieopodal elektrownię cieplną. Siedzieli w korytarzu mieszkania. Ostatnią wiadomość od Wiktorii otrzymałam o 8:18. Pisała, że wciąż słyszy wybuchy. Po piątym uderzeniu dronów straciłyśmy kontakt – powiedziała dla CNN Anna Petrukova, bliska przyjaciółka Viktorii Zamachenko.

Zarówno Viktoria Zamachenko, jak i jej mąż mieli po 34 lata. Sommelierka była w szóstym miesiącu ciąży.

- Kiedy dron uderzył w ich budynek, Wiktoria i Bohdan spali wtuleni w siebie – czytamy na Facebooku Ambasady Ukrainy w Kanadzie.

 

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski o śmierci Viktorii Zamachenko

Na temat śmierci Viktorii Zamachenko wypowiedział się także prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski.

- W Kijowie zabili młodą rodzinę, uderzając w mieszkanie irańskim dronem. Mężczyzna i kobieta w szóstym miesiącu ciąży… Władimir Putin zabił kolejną ciężarną kobietę... Utrata przyszłej matki i dynamicznego członka społeczności winiarskiej zachęca nas do pamiętania nie tylko o globalnych skutkach rosyjskiej agresji, ale także o indywidualnych tragediach – powiedział Wolodymyr Zełenski w oficjalnym oświadczeniu.