Czy Władimir Putin jest najbogatszą osobą na świecie?

Debata na temat potencjalnego majątku Władimira Putina wznowiła się w momencie, w którym Elon Musk – uważany za najbogatszego człowieka na świecie – zaznaczył, że prezydent Rosji jest od niego znacznie bogatszy.

Reklama

Oficjalne informacje Kremla są jednak zupełnie inne. Zgodnie z nimi Władimir Putin zarabia rocznie ok. 8,6 milionów jenów, co obecnie szacuje się na 117 tysięcy dolarów. Dodatkowo jedynymi aktywami, którymi podobno dysponuje, są: skromne mieszkanie o powierzchni 75. metrów kw., nieco większe mieszkanie o powierzchni 148 metrów kw., przyczepa z możliwością holowania oraz trzy samochody.

- Wszystko, co Putin uważa za swoje, należy do terytorium Federacji Rosyjskiej. Każda próba obliczenia jego majątku się nie powiedzie. Być może jest najbogatszą osobą na świecie, ale tylko i wyłącznie w momencie sprawowania władzy – mówi dla The Guardian Siergiej Pugaczew określany mieniem „Bankiera Putina”.

Zdaniem krytyków politycznych w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Dyrektor generalny Hermitage Capital Managament – Bill Browder – uważa, że osobisty majątek Władimira Putina jest bliski 200 miliardom dolarów.

Rosyjski politolog Stanilav Belkovsky jest jednak nieco ostrożniejszy – zgodnie z informacją podaną Bureau of Investigative Journalism prezydent Rosji dysponuje 70. miliardami dolarów.

Jak widzimy, zdania są podzielone, a wokół majątku Władimira Putina urosło wiele legend. I choć rzeczywisty majątek Putina prawdopodobnie pozostanie tajemnicą, można go oszacować za pomocą prostej dedukcji.

Władimir Putin i kolekcja ekskluzywnych zegarków

Jak twierdzi Barbara Włodarczyk w programie „Historia realna”, Władimir Putin zauważył, że odpowiedni wygląd jest niesamowicie ważnym detalem funkcjonowania władzy. Prezydent Rosji w pewnym momencie zaczął nosić ubrania z kolekcji topowych marek. Kluczowym elementem jego ostatniej publicznej stylizacji była kurtka od Loro Piany.

Kolejnym nie mniej ważnym szczegółem wyglądu prezydenta Rosji okazują się zegarki, które – jak można się domyślać – są warte tysiące, a nawet setki tysięcy dolarów. 

Mowa tu, chociażby o czasomierzu od Patek Philippe wartym 60 tysięcy dolarów czy A. Lange & Shone Toubograph wartym 500 tysięcy dolarów. Według krytyka politycznego Borysa Niemcowa, cała kolekcja zegarków Władimira Putina to równowartość kwoty prawie 900 tysięcy dolarów.

 

Luksusowe posiadłości Władimira Putina

Prezydent Rosji podobno jest właścicielem dwudziestu luksusowych posiadłości. Jedna z nich to pałac nazwany „Wiejską Chatą Putina” nad Morzem Czarnym o wartości 1,4 miliarda dolarów, w której znajdziemy marmurowy basen zdobiony posągami bogów greckich, teatr, bogato zaopatrzoną piwnicę z winami, kasyno w stylu Las Vegas, klub nocny czy spa.

Większość rezydencji Władimira Putina wyposażona jest w meble Citterio Atena – posiadają sofy w stylu Ludwika XVI, stoły barowe warte 54 tysiące dolarów, a nawet włoskie szczotki do toalet za 850 dolarów oraz uchwyty na papier toaletowy za 1250 dolarów.

Wszystko wskazuje więc na to, że prezydent Rosji posiada znacznie więcej mieszkań niż te dwa, które są podawane przez rzeczników Kremla. Jak sam Władimir Putin zareagował na te zarzuty?

- Jestem najbogatszym człowiekiem na świecie nie tylko w Europie, ale na całym świecie: bogaty w emocje. Bogaty w to, że naród rosyjski dwukrotnie powierzył mi przywództwo nad krajem, nad naszą Rosją. To jest moje największe bogactwo – miał powiedzieć prezydent Rosji w jednym z wywiadów.

Odrzutowiec Władimira Putina

Gdy prezydent Rosji wzbija się w powietrze, robi to w wielkim stylu – albo raczej w luksusowym stylu. Odrzutowiec Władimira Putina utrzymany w neoklasycystycznej estetyce podobno jest wart 1,6 milionów dolarów. Ilyushin Il-96-300 PU może latać z prędkością do 900 km/h.

Poza barem i trzema sypialniami odrzutowiec posiada zaawansowany system łączności, który pozwala prezydentowi na stworzenie w nim latającego biura zarządzania, zdolnego do dowodzenia wojskami podczas walk.

Super jacht prezydenta Rosji

Zdaniem krytyków politycznych Władimir Putin posiada także jacht – „Graceful” – o wartości 100 milionów dolarów. Został zaprojektowany przez Sevmash, producenta atomowych okrętów podwodnych dla rosyjskiej marynarki wojennej. Wnętrze wykonała firma H2 Yachts Design.

Znajdziemy na nim lądowisko dla helikopterów, bar koktajlowy oraz piwniczkę zaopatrzoną w 400 butelek najbardziej luksusowych win z całego świata.

Przez pewien czas jacht cumował w Niemczech, ale tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zniknął – zapewne z obawy przed nadchodzącymi sankcjami.