Koniunkcja planet w czerwcu - czym jest? 

Pod względem ciekawych zjawisk astronomicznych rok 2022 rok jest bardzo wyjątkowy – po raz pierwszy od 18 lat będziemy mieli okazję obserwować tzw. koniunkcję planet!

Reklama

Pięć planet Układu Słonecznego będzie widocznych gołym okiem  - i jakby tego było mało, wszystkie ciała niebieskie ustawią się dokładnie tak, jak ich książkowa kolejność w odległości od Słońca.

Koniunkcja planet / Sky&Telescope Koniunkcja planet / Sky&Telescope

Licząc od lewej strony, pierwszy pojawi się Merkury, następnie Wenus, Mars, Jowisz i w końcu Saturn. Zdaniem astronomów Wenus i Jowisz będą świecić jaśniej niż jakakolwiek gwiazda!

 

Koniunkcja planet 2022 – kiedy oglądać?

Teoretycznie planety powinny być widoczne przez cały czerwiec. Znawcy astronomii uważają jednak, że dwie daty okażą się szczególnie korzystne pod względem dobrej widoczności.

Pierwszą z nich był 3 czerwca 2022, wówczas planety pojawiły się w bardzo zwartej grupie. Jeśli jednak przegapiliście tę okazję – głowa do góry. Przed nami kolejna data. Chodzi o 27 czerwca, kiedy to do koniunkcji planet dołączy cienki sierp Księżyca, widoczny na niebie pomiędzy Wenus a Marsem.

Co ciekawe, ta druga data stworzy niesamowitą iluzję. Jeśli Księżyc zdecyduje się na udział w tym wspaniałym spektaklu, pojawi się dokładnie w tym miejscu, w którym powinna pojawić się Ziemia. Oznacza to, że będziemy mieli okazję zobaczyć na własne oczy sześć pierwszych planet Układu Słonecznego w jednej linii. Przy czym w roli Ziemi wystąpi właśnie Księżyc.

 

Koniunkcja planet 2022 - gdzie oglądać? 

Koniunkcja planet będzie widoczna zarówno z północnej jak i południowej półkuli Ziemi. 

Jednak, aby zobaczyć zjawisko, osoby mieszkające na półkuli północnej będą musiały wstać ok. 30 minut przed wschodem Słońca. Wówczas planety będą najbardziej widoczne.

Osoby mieszkające na półkuli południowej natomiast będą dodatkowo potrzebować niezakłóconego widoku wschodniego i północno-wschodniego horyzontu.

Te wszystkie wskazówki są niezwykle ważne, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że następne takie wydarzenie prawdopodobnie pojawi się na niebie dopiero w 2040 roku!

 

SPODOBAŁ CI SIĘ WELL.PL? Obserwuj nas na Instagramie!