TIME wyróżnił Kobiety walczące w Iranie

Od września 2022 w Iranie trwają masowe protesty, które rozpoczęły się po śmierci Mashy Amini – 22-letniej kobiety aresztowanej przez irańską policję moralności z powodu ‘’nieodpowiedniego nakrycia głowy’’. Świat solidaryzuje się z protestującymi kobietami od początku zamieszek, a teraz magazyn Time przyznał tytuł Bohaterek Roku 2022 irańskim kobietom, wyrażając swoje poparcie względem ich postulatów.

Reklama

 

Iran: Kobiety surowo karane za niestosowny wygląd 

Irańskie ustawodawstwo wymaga od kobiet zakrycia włosów chustą, przykrycia ubraniem rąk aż do dłoni oraz nóg po same stopy. Na przestrzeni ostatnich lat te obyczaje trochę się rozluźniły, natomiast kiedy w lipcu 2022 roku wybory prezydenckie wygrał niezwykle konserwatywny Ebrahim Ra’isi, rząd wprowadził mobilizację wszystkich sił porządkowych w celu egzekwowania przepisów obyczajowych.

 

Śmierć 22-letniej Mashy Amini

Policja obyczajowa 13 września 2022 aresztowała Mashę Amini za nieprzestrzeganie przepisów. W momencie zatrzymania młoda kobieta miała na sobie obcisłe spodnie, a jej włosy nie były całkowicie zakryte. W efekcie 22-latka została brutalnie pobita i trafiła do szpitala. Oficjalną przyczyną jej śmierci była niewydolność serca, ale rodzina ofiary twierdzi, że Masha Amini była w zupełności zdrowa i dolegliwości sercowe nie mogły być przyczyną śmierci tak młodej dziewczyny. Kiedy informacja o tak brutalnym potraktowaniu dziewczyny wyszła na światło dzienne, Iranki wyszły na ulice.

- Młode kobiety są teraz na ulicach . Ruch, któremu przewodzą, jest wykształcony, liberalny, świecki, oparty na wyższych oczekiwaniach i rozpaczliwie pragną normalności: studiów i podróży zagranicznych, godnej pracy, rządów prawa, dostępu do Apple Store, znaczącej roli w polityce, swobody wysławiania się i noszenia ubrań takich jak chcą. (...)czują się bardziej jak ponadnarodowe pokolenie Z niż Iranki: są wegankami, deislamizują swoje imiona, nie chcą dzieci - czytamy w eseju Azadeh Moaveni opublikowanym na łamach TIME. 

Iran – kara śmierci

Uznanie kobiet z Iranu za Bohaterki Roku ma jeszcze większe znaczenie, ze względu na odbywające się egzekucje kary śmierci. Pierwszą karę śmierci uczestnika protestów wykonano 8 grudnia.23-letniego Mohsena Szekariego powieszono za zranienie ostrym przedmiotem członka irańskich służb bezpieczeństwa i zablokowanie drogi w Teheranie.

Młodego mężczyznę oskarżono też o "moharebeh" - "prowadzenie wojny przeciwko Bogu". Warto dodać, że na przeprowadzenie egzekucji kary śmierci w Iranie czeka jeszcze 11 osób.

Protesty przeciwko irańskiemu reżimowi rozpoczęły się w Saghghezie, skąd pochodziła zabita Masha Amini. W krótkim czasie zamieszki zalały około 50 miast w Iranie, a demonstracje miały miejsce w 16 z 21 prowincji kraju. Szacuje się, że w protestach zginęły co najmniej 473 osoby, a ponad 18 tysięcy uczestników zostało aresztowanych.