Warren Buffett - w co inwestuje?

Popularne powiedzenie, które dość często pojawia się w kontekście gry na giełdzie, głosi, że „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Trudno jednak o stwierdzenie gorzej oddające istotę strategii inwestycyjnej Warrena Buffetta. Znacznie celniej podsumował ją on sam, mówiąc:

Reklama

„Zasada numer jeden: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer dwa: pamiętaj o zasadzie numer jeden”.

Miliarder lokuje bowiem swoje fundusze jedynie w tzw. pewniakach, czyli firmach, które w warunkach ciągłych giełdowych zawirowań i zmian zachowują możliwie najwyższy poziom stabilności.

Spółki te z reguły nie gwarantują natychmiastowych, ogromnych zwrotów, ale nie o to Buffettowi chodzi. Miliarder bardziej niż na maksymalizacji zysków skupia się bowiem na ograniczeniu strat do minimum, co niektórym inwestorom może wydać się mało intuicyjne.

Tymczasem to właśnie dzięki cierpliwości i intuicji założyciel Berkshire Hathaway stał się najlepszym inwestorem w dziejach i zyskał wymowny przydomek „Wyroczni z Omaha”.

Oto pięć firm, które stanowią o potędze portfolio Warrena Buffetta.

W co inwestuje Warren Buffet – Apple

W co inwestuje Warren Buffet – Apple, fot. Shutterstock W co inwestuje Warren Buffet – Apple, fot. Shutterstock

Producent technologii z logo nadgryzionego jabłka stanowi kluczowy składnik portfela inwestycyjnego Warrena Buffetta. Miliarder dysponuje pakietem ponad 800 mln akcji Apple (5,7 proc. wszystkich akcji spółki) o łącznej wartości ponad 130 mld dolarów, co stanowi 41 proc. portfolio Berkshire Hathaway.

Dzięki najwyższej jakości technologii oraz kultowemu statusowi, jakim marka cieszy się wśród konsumentów, gigant z Cupertino to wręcz podręcznikowy pewniak, którego akcje notują stabilny wzrost niemal od dwóch dekad.

Obecnie firma jest też najwyżej wycenianym przedsiębiorstwem świata o wartości ponad 2 bilionów dolarów – więcej niż PKB Kanady. I ku uciesze Buffetta raczej nic nie zapowiada, by Apple miało spaść z tego szczytu.

W co inwestuje Warren Buffet – Bank of America

W co inwestuje Warren Buffet – Bank of America, fot. Shutterstock W co inwestuje Warren Buffet – Bank of America, fot. Shutterstock

Bank of America to wiodąca amerykańska instytucja finansowa. Jej prężna działalność skupia się na prowadzeniu konsumenckich rachunków czekowych i oszczędnościowych oraz obsłudze kart kredytowych i udzielaniu kredytów hipotecznych. Bank obsługuje również klientów biznesowych na całym świecie, oferując im produkty i usługi finansowe.

Czy instytucja spełnia kryteria pewniaka w oczach „Wyroczni z Omaha”? Najwyraźniej tak, ponieważ według „Forbesa” aktualnie akcje spółki stanowią 10,2 proc. zawartości portfolio Berkshire Hathaway. Buffett łącznie posiada udziały w firmie o wartości 32 mld dolarów.

W co inwestuje Warren Buffet – Chevron

W co inwestuje Warren Buffet – Chevron, fot. Shutterstock W co inwestuje Warren Buffet – Chevron, fot. Shutterstock

Być może Chevron stał się ostatnio obiektem kpin ze strony reżysera „Nie patrz w górę” Adama McKaya, ale to nie zmienia faktu, że gigant naftowy jest jedną z najstabilniejszych amerykańskich spółek giełdowych.

To właśnie dlatego Chevron stał się jedną z najnowszych inwestycji Warrena Buffeta – miliarder aktualnie posiada 8,4 proc. akcji przedsiębiorstwa zakupionych w 2020 r. Pakiet ten jest obecnie warty 25 mld dolarów.

W co inwestuje Warren Buffet – Coca-Cola

W co inwestuje Warren Buffet – Coca-Cola, fot. Shutterstock W co inwestuje Warren Buffet – Coca-Cola, fot. Shutterstock

Coca-Cola – podobnie jak Chevron – nie ma ostatnio najlepszej prasy ze względu na swoją działalność na szkodę klimatu, ale i tak wciąż jest jedną z największych spółek giełdowych świata i największa firmą z segmentu konsumenckiego.

Coca-Cola jest też najstarszym elementem portfolio inwestycyjnego Warrena Buffetta, który od 1988 r. zapewnia miliarderowi stabilny wzrost zysków i wysokie dywidendy. Buffett oficjalnie przyznał też, że nigdy nie pozbędzie się udziałów w tej spółce i jak na razie słowa dotrzymuje.

Berkshire Hathaway aktualnie posiada 9,2 proc. akcji Coca-Coli o wartości 22,7 mld dolarów, które stanowią 7,2 proc. portfolio firmy Buffetta.

W co inwestuje Warren Buffet – American Express

W co inwestuje Warren Buffet – American Express, fot. Shutterstock W co inwestuje Warren Buffet – American Express, fot. Shutterstock

American Express to obok Visy i MasterCard jeden z najpopularniejszych na świecie operatorów kart kredytowych i płatniczych. Firma oferuje także produkty finansowe oraz usługi związane z podróżami.

Buffet zaczął inwestować w spółkę w 1991 r. i obecnie posiada jedną piątą jej udziałów o wartości 21,2 mld dolarów.