Vivienne Westwood nie żyje

Jak informują zagraniczne media, 29 grudnia 2022 roku zmarła Vivienne Westwood. Odeszła „spokojnie i w otoczeniu rodziny” w Clapham, w południowym Londynie.

Reklama

- Vivienne robiła rzeczy, które kochała, aż do ostatniej chwili. Projektowała, pracowała nad swoją sztuką, pisała książkę i zmieniała świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacje i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat były ogromne i będą kontynuowane w przyszłości. Świat potrzebuje takich ludzi jak Vivienne, aby dokonywać zmian na lepsze – czytamy w oficjalnym oświadczeniu marki Vivienne Westwood.

Vivienne Westwood - "królowa ekstremum" i "kapłanka punka" 

Dla mediów Vivienne Westwood była „kapłanką punka" i "królową ekstremum". Dla świata mody była ukochaną postacią, która energetyzowała i przesuwała granice w świecie mody. Jej mąż - Andreas Kronthaler – poprzysiągł, że nie pozwoli, by jej spuścizna została zapomniana.

- Będę kontynuował wszystko to, co zaczęliśmy, z Vivienne w moim sercu. Pracowaliśmy do końca, a ona pozostawiła mi jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Dziękuję kochanie – powiedział w oświadczeniu Andreas Kronthaler.

Kim była Vivienne Westwood?

Vivienne Westwood urodziła się wiosce Tintwistle w Derbyshire w 1941 roku, ale już w 1957 roku wraz z całą rodziną przeniosła się do Londynu, gdzie rozpoczęła swój pierwszy (i ostatni) semestr w szkole artystycznej.

Ostatecznie stała się projektantką-samoukiem. Bez formalnego wykształcenia modowego, jeszcze jako nastolatka, nauczyła się tworzyć ubrania, przyglądając się wzorom i konstrukcjom modeli, które znajdowała na targach staroci oraz w second-handach. Studiowała ich tworzywa, analizowała szwy i starała się zrozumieć istotę różnych krojów.

Jej kariera nie była jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Początkowo pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. Tam, tuż po rozstaniu ze swoim pierwszym mężem -  Derekiem Westwoodem -  poznała Malcolma McLarena, managera "Sex Pistols" i człowieka, który uważał, że stworzył punk.

- Czułam się tak, jakbym odkryła mnóstwo zamkniętych drzwi, a on miał do nich wszystkich klucz - powiedziała Vivienne Westwood w 2004 roku Newsweekowi.

Para otworzyła mały sklep na Kings Road w Chelsea w 1971 roku, który stał się miejscem spotkań dla wielu zespołów – oczywiście głównie punkowych.

Od tego czasu prowokacyjne i kontrowersyjne projekty Vivienne Westwood zaczęły definiować punkową estetykę, a ona sama stała się jedną z najbardziej znanych brytyjskich projektantek mody.

Łączyła odniesienia historyczne z  klasycznym krawiectwem, romantycznym wzornictwem i ostrymi, a czasem jawnie politycznymi, przesłaniami.

 

Vivienne Westwood – kontrowersyjna, perfekcyjna i zbuntowana

Projekty Vivienne Westwood początkowo wahały się od ciężkich dodatków, po masywne buty na platformie i koszulki ze sloganami. Najsłynniejszy okazał się jednak T-shirt przedstawiający królową Elżbietę II z agrafką przebitą przez wargę.

W 1981 roku, mając 40 lat, projektantka zaprezentowała swoją pierwszą kolekcję na wybiegu. Neutralne płciowo ubrania przywoływały złoty wiek piractwa, rozbójników, dandysów i korsarzy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Vivienne Westwood studiowała stare techniki krawiectwa, a następnie je... obalała. Inspirowała się eklektycznie Keithem Haringiem, "Blade Runnerem" i francuską Legią Cudzoziemską.

Projektantka wprowadziła w świat mody sporo innowacji. Weźmy chociażby pod uwagę mini-crini (połączenie tutu i wiktoriańskiej krynoliny), cieliste rajstopy z listkami figowymi czy gorsety, które przestały już być jedynie elementem bielizny.

Jednak nie tylko tworzone przez nią ubrania uważane były przez społeczeństwo za kontrowersyjne. Ona sama także nie szczędziła światu szokujących zachowań.

 

Szokująca Królowa Mody 

W 1992 roku, po otrzymaniu Orderu Imperium Brytyjskiego od królowej Elżbiety II, Vivienne Westwood pokazała się fotografom bez spodni. W kwietniu 1989 roku trafiła na okładkę magazynu Tatler, ubrana w garnitur Aquascutum, który podobno miał być przeznaczony Margaret Thatcher.

Szokujące momenty? Wszystko wskazywało na to, że projektantka miała gdzieś opinię publiczną.  Z zabarwionymi na pomarańczowo włosami i alabastrową cerą, wzniosła się haniebnie do brytyjskiej rodziny królewskiej, niegdyś skarbu narodowego.

- Mam wbudowaną przewrotność. To rodzaj wbudowanego zegara, który zawsze reaguje przeciwko wszystkiemu, co ortodoksyjne - powiedziała Vivienne Westwood Jonemu Savage w "England's Dreaming: The Sex Pistols and Punk Rock".

 

 

Vivienne Westwood – rzeczniczka planety Ziemia

Poza tym Vivienne Westwood była zapaloną aktywistką w kwestiach, które wahały się od klimatu do wolności słowa. Uważano ją za rzeczniczkę planety, promującego jakość nad ilością i sprzeciwiającego się powszechnemu konsumpcjonizmowi.

Często brała udział w demonstracjach ekologicznych, a w 2015 roku pamiętnie przejechała czołgiem do domu ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii - Davida Camerona - aby zaprotestować przeciwko szczelinowaniu hydraulicznemu.

W czerwcu 2020 roku natomiast projektantka ubrana cała na żółto protestowała w gigantycznej klatce dla ptaków ekstradycji założyciela WikiLeaks - Juliana Assange'a - poza centralnym sądem karnym Wielkiej Brytanii.

- Chociaż podręczniki zapamiętają Vivienne Westwood dzięki wprowadzeniu londyńskiej sceny kontrkultury do mody, ona sama chciałaby zostać zapamiętana z swoje orędownictwo, szczególnie w kwestii globalnego ocieplenia… Jej życie było agresywne, nieustępliwe i wspaniałe. Całkowity oryginał - napisał na Instagramie komentator mody, Derek Blasberg.