Informacja o śmierci artysty pojawiła się w niedzielę 28 listopada na jego oficjalnym koncie na Instagramie.

Reklama

Z bólem ogłaszamy odejście naszego ukochanego Virgila Abloha, oddanego ojca, męża, syna, brata i przyjaciela. Pozostawił kochającą żonę Shannon Abloh, dzieci Lowe Abloh i Gray Abloh, siostrę Edwinę Abloh, rodziców Nee i Eunice Abloh oraz wielu drogich przyjaciół i kolegów.

Virgil Abloh od ponad dwóch lat zmagał się z bardzo rzadką i agresywną formą nowotworu – naczyniomięsakiem serca. Mimo to cały czas pozostawał aktywny zawodowo.

Przez cały ten czas jego etyka pracy, nieskończona ciekawość i optymizm nigdy się nie zachwiały. Virgila napędzało oddanie jego sztuce i misji otwierania drzwi dla innych i tworzenia ścieżek ku większej równości w sztuce i projektowaniu.

Po śmierci Abloha oświadczenie wydał także Bernard Arnault, dyrektor koncernu LVMH, do którego należy m.in. marka Louis Vuitton.

Wszyscy jesteśmy zszokowani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, ale także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH łączy się ze mną w tej chwili wielkiego smutku, nasze myśli są z jego bliskimi, którzy stracili ich męża, ojca, brata i przyjaciela”.

Virgil Abloh – artysta, wizjoner i DJ

Virgil Abloh urodził się w roku 1980 w Rockford w Illinois w rodzinie ghańskich imigrantów. Zanim przeszedł do historii jako pierwszy czarnoskóry dyrektor artystyczny Louis Vuitton, założył kultową markę streetwearową Off-White. Słynął przede wszystkim z zacierania granic pomiędzy modą wysoką, sztuką a streetwearem oraz z odważnych kolaboracji. Jedną z najważniejszych jest współpraca Off-White i Nike.

Abloh był też dyrektorem kreatywnym agencji Kanye Westa Donda, w której zaprojektował kilka kultowych okładek płyt rapera. Był także uznanym DJ-em i artystą. Wspólnie z Mercedesem opracował konceptualny samochód, a dla IKEA zaprojektował limitowaną kolekcję mebli i przedmiotów codziennego użytku dla osób wprowadzających się do swoich pierwszych samodzielnych domów.