USA sprzedadzą superjachty oligarchów 

Stany Zjednoczone będą sprzedawać superjachty, prywatne odrzutowce i inne dobra luksusowe należące do rosyjskich oligarchów, które zostaną skonfiskowane w ramach sankcji. Środki uzyskane w ten sposób staną się częścią wartego łącznie 33 mld dolarów pakietu wsparcia finansowego dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Reklama

– Skonfiskujemy ich jachty, ich luksusowe domy i inne nieuczciwie zdobyte dobra – zapowiedział prezydent Joe Biden w swoim wystąpieniu.

Jachty rosyjskich oligarchów sfinansują pomoc Ukrainie

Ustawa o nazwie Konfiskata Aktywów dla Rekonstrukcji Ukrainy została przyjęta przez Izbę Reprezentantów przytłaczającą większością głosów polityków obu partii w stosunku 417 do 8. Dokument umożliwia prezydentowi Bidenowi przejęcie i sprzedaż majątku sankcjonowanych oligarchów o wartości ponad 2 mln dolarów i późniejsze wykorzystanie tych funduszy na pomoc humanitarną, wsparcie technologiczne i militarne oraz odbudowę Ukrainy po zakończeniu wojny.

– W świetle tych wyjątkowych okoliczności międzynarodowa społeczność musi być gotowa na użycie zamrożonych aktywów, by odbudować kraj, który Rosja właśnie niszczy – przekonywał w oświadczeniu reprezentant Tom Malinowski z Partii Demokratycznej.

Politycy stwierdzili dodatkowo, że obecne amerykańskie przepisy wymagają usprawnień, by konfiskaty majątków mogły przebiegać szybciej i skuteczniej. „New York Times” informuje również, że ustawa wprowadzi nowe przestępstwa karne dla osób fizycznych – mowa o unikaniu sankcji oraz czerpaniu korzyści na współpracy z rosyjskim rządem.

– Koszt tej walki nie jest niski, ale poddanie się agresji będzie jeszcze bardziej kosztowne, jeśli na nią przyzwolimy – dodał prezydent Joe Biden.

Stany Zjednoczone przejęły pierwszy jacht należący do oligarchy na początku kwietnia. Chodzi o mierzącą niemal 70 metrów jednostkę należącą do Wiktora Wekselberga o nazwie Tango. Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości jacht jest wart co najmniej 90 milionów dolarów.