Aktualny majątek Jurija Milnera szacowany jest na 7,3 mld dolarów. Biznesmen dorobił się go dzięki inwestycjom w Facebooka i Twittera, które na wczesnym etapie były wspierane przez Kreml.

Reklama

Mimo to Jurij Milner – w przeciwieństwie do innych oligarchów, których majątek powiązany jest z Władimirem Putinem – zdołał uniknąć zachodnich sankcji. Teraz chce zdystansować się od Kremla jeszcze bardziej, okazując swoje wsparcie ofiarom wojny w Ukrainie.

Urodzony w Rosji oligarcha wspiera Ukrainę

W tym celu Milner ogłosił powstanie nowej inicjatywy o nazwie „Tech for Refugees” – „Technologia dla uchodźców”. Organizacja zrzesza w swoich szeregach największe firmy z branży technologicznej na świecie: Airbnb, Spotify oraz Flexport, które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę są zaangażowane w pomoc ofiarom wojny.

Inicjatywę wspiera również fundacja Breakthrough Prize Foundation – organizacja non-profit założona przez Milnera i jego żonę Julię w 2012 r. To właśnie za jej pośrednictwem miliarder zasilił konto „Technologii dla uchodźców” darowizną w wysokości 100 mln dolarów. Środki te zostaną przekazane na wsparcie dotychczasowej działalności Airbnb oraz Flexport, które organizują darmowe noclegi tymczasowe oraz transport dla osób uciekających z Ukrainy.

Jesteśmy zdruzgotani straszliwym cierpieniem obywateli i obywatelek Ukrainy – czytamy w oświadczeniu Milnera.

– Wierzymy, że nasza inicjatywa powstająca we współpracy z najbardziej kreatywnymi firmami i organizacjami technologicznymi na świecie może zapewnić praktyczne wsparcie ludziom cierpiącym poza swoją ojczyzną.

Do tej pory Milnerowie za pośrednictwem swojej fundacji przekazali 5,5 mln dolarów na konto inicjatywy „Stand with Ukraine” oraz łącznie 6 mln na rzecz wsparcia ofiar wojny oraz naukowców uciekających z objętej wojną Ukrainy. Najnowsza inicjatywa „Tech for Refugees” inspirowana jest natomiast zbiórką zorganizowaną przez małżeństwo hollywoodzkich aktorów Milę Kunis oraz Ashtona Kutchera.

Miliarder wspiera uchodźców 

I chociaż „Technologia dla uchodźców” z początku skupi się głównie na milionach osób zmuszonych do ucieczki z Ukrainy, Milner w przyszłości planuje rozszerzyć swoją inicjatywę i objąć jej zasięgiem uchodźców z innych regionów świata.

Według rzeczniczki miliardera Alice McGillon w ciągu ostatniej dekady organizacje powiązane z Jurijem Milnerem i jego żoną przekazały na cele humanitarne i naukowe ok. 700 mln dolarów.