DZIEŃ MATKI: Pierwsza Dama USA Jill Biden w Ukrainie

8 maja 2022 roku, w dniu, w którym Stany Zjednoczone hucznie obchodzą Dzień Matki, Pierwsza Dama USA Jill Biden wybrała się z niespodziewaną wizytą do ukraińskiej szkoły w Użhorodowie, służącej dziś jako tymczasowy schron.

Reklama

- Chciałam tu przyjechać w Dzień Matki. Pomyślałam, że to ważne, aby pokazać narodowi ukraińskiemu, że ta brutalna wojna musi się skończyć. Stany Zjednoczone stoją po stronie Ukraińców - powiedziała Pierwsza Dama USA Jill Biden.

Olena Zełenska dziękuje Jill Biden 

Jill Biden spotkała się także z Pierwszą Damą Ukrainy. Olena Zełenska podziękowała jej za niesamowicie „odważny krok” i podkreśliła, że ten akt solidarności już na zawsze zapisze się w historii jako braterski sojusz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą.

- Rozumiemy, jak wielkim poświęceniem było przybycie Pierwszej Damy USA do Ukrainy, państwa pogrążonego w blasku wojny, nieustannych działaniach wojskowych i huku syren. Doświadczamy tego każdego dnia, nawet dzisiaj. Wszyscy czujemy wasze wsparcie i wszyscy czujemy przywództwo USA. Dzień Matki jest dla nas bardzo symbolicznym świętem, ponieważ w tym dniu poczuliśmy waszą miłość – powiedziała Olena Zełenska podczas spotkania z Jill Biden.

Wizyta Jill Biden w Ukrainie pozwoliła więc na przeprowadzenie osobistej dyplomacji, którą – jak twierdzi – chciałby przeprowadzić także jej mąż, prezydent USA Joe Biden.

 

Wizyta Jill Biden w Ukrainie - odważny krok Stanów Zjednoczonych

Wizyta Jill Biden w Ukrainie jest pierwszą wizytą Pierwszej Damy USA w sferze aktywnych działań wojennych od 2008 roku, kiedy to Laura Bush odbyła tajną, 10-godzinną wizytę w Afganistanie w celu niesienia wsparcia afgańskim kobietom.

W zeszłym miesiącu do Kijowa przybyli także: Sekretarz Stanu Antony Blinken, Sekretarz Obrony Lloyd Austin oraz spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Chęć wizyty w Ukrainie wyraził także prezydent USA Joe Biden, jednak prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa, nie jest to planowane.