Ile zarabia Iga Świątek? Ujawniono konkretną liczbę

W 2022 r. Iga Świątek została siódmą najlepiej opłacaną sportowczynią na świecie, wynika z danych opublikowanych przez portal „Sportico”. 21-letnia Polka zarobiła 8,1 mln dolarów, z czego 5,6 mln dolarów tylko dzięki grze w tenis i wygranym w łącznie ośmiu tegorocznych turniejach – w tym w dwóch wielkoszlemowych.

Reklama

Gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie zarobki z uprawianej dyscypliny, Iga Świątek zdeklasowałaby inne rywalki znajdujące się na liście. W tej kategorii blisko Polki znajduje się jedynie australijska tenisistka Ashleigh Barty, która na kortach w tym roku zarobiła 5,1 mln dolarów, oraz koreańska golfistka Ko Jin-young, która zainkasowała 3,6 mln dolarów.

Tyle że na ogólne roczne wypłaty poza główną dyscypliną sportu składa się także potencjał marketingowy. A w tej kwestii Iga jak na razie odstaje od innych rywalek – współprace reklamowe Świątek przyniosły jej „zaledwie” 2,5 mln dolarów zysku.

Iga Świątek - zarobki z kontraktów reklamowych

Zaledwie, ponieważ 2,5 mln dolarów to ponad 20 razy mniej niż zarobki z kontraktów reklamowych liderki całego zestawienia – Naomi Osaki. Japońska tenisistka haitańskiego pochodzenia zainkasowała 52 mln dolarów na swojej działalności pozasportowej i jedynie 1,2 mln dolarów na kortach.

Jeszcze mniej na grze w tenis, bo raptem 300 tys. dolarów, zarobiła w tym roku Serena Williams. Mimo to w ogólnym rankingu Amerykanka uplasowała się na drugiej pozycji, dzięki swoim lukratywnym kontraktom reklamowym opiewającym łącznie na 35 mln dolarów.

 

Pierwszą trójkę domyka natomiast Emma Raducanu, brytyjska tenisistka rumuńskiego pochodzenia, która na kortach zarobiła 3,2 mln dolarów i dołożyła do tego 23 mln dolarów z kontraktów pozasportowych.

Najlepiej opłacaną sportowczynią spoza tenisa okazała się amerykańsko-chińska narciarka Eileen Gu, która zarobiła na swojej dyscyplinie 100 tys. dolarów oraz 23 mln dolarów na współpracach reklamowych.

I choć jak wspomnieliśmy aktualne pozasportowe zarobki Igi Świątek nie są aż tak imponujące, jak w przypadku jej rywalek, to jednak w niedalekiej przyszłości może się to zmienić. 21-letnia olka podpisała bowiem kilka kontraktów sponsorskich m.in. z firmami Asics, Xiaomi, Technfibre, Red Bull, Lexus oraz Rolex.