Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: 30 mln dolarów od anonimowego darczyńcy

Anonimowy Pakistańczyk wszedł do tureckiej ambasady w Stanach Zjednoczonych i przekazał 30 mln dolarów na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, poinformował za pośrednictwem Twittera premier Pakistanu Shehbaz Sharif.

Reklama

Informację tę potwierdziła także rządowa turecka agencja informacyjna Andalou, a sam polityk był „głęboko poruszony” tym „niezwykłym aktem dobroczynności” i solidarności z ofiarami.

– Takie gesty są tak niezwykłym przejawem dobroczynności, to właśnie one pozwalają ludzkości zatriumfować nad przeciwnościami losu pozornie nie do pokonania – napisał Sharif.

Rząd Pakistanu utworzył także specjalny komitet w celu zbierania funduszy i zaopatrzenia dla Turcji i Syrii, dodała w komunikacie prasowym agencja Anadolu.

W minioną sobotę pakistański Narodowy Urząd ds. Zarządzania Katastrofami poinformował na Twitterze, że dwie kolejne przesyłki humanitarne lecą do „sióstr i braci” w Turcji. W weekend do Syrii dotarły też łącznie 32 ciężarówki wysłane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: liczba ofiar stale rośnie

Według lokalnych służb łączna liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wynosi aktualnie 34 tys. 179 osób. Jak informuje Tureckie Centrum Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi (SAKOM), ponad 29 tys. ofiar odnotowano tylko w samej Turcji.

Te makabryczne liczby mogą jednak jeszcze wzrosnąć. Jeden z najbardziej znanych tureckich geofizyków profesor Ovgun Ahmet Ercan ostrzega, że liczba ofiar może przekroczyć nawet 100 tysięcy. Naukowiec nazwał też poniedziałkowe trzęsienie ziemi największą katastrofą ostatnich 500 lat.