Katastrofa w Maroko: Masywne trzęsienie ziemi

Wieczorem 8 września 2023 roku w Maroko doszło do niszczycielskiego trzęsienia ziemi. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 70 km na południowy zachód od Marrakeszu, w górach Atlas.

Reklama

Według służb geologicznych, zarejestrowano masywny wstrząs o sile 6,8 w skali Richtera, po którym nastąpiło około 25 wstrząsów wtórnych. Prawdopodobnie to nie koniec działań niszczycielskiej siły. Wstrząsy mogą pojawiać się przez kolejne tygodnie.

Trzęsienie ziemi w Maroko. Pod gruzami tysiące ofiar

W wyniku trzęsienia ziemi w Maroko, do którego doszło na skutek tarć płyt tektonicznych, zginęło około 2,5 tys osób. Kolejne 2,4 tys osób jest rannych. To dane na dzień 12 września 2023.

Największe skutki wstrząsów odczuł sam Marrakesz i okoliczne wsie. Trzęsienie ziemi zniszczyło budynki i infrastrukturę. Tysiące ludzi straciło dach nad głową. We wsi Tafeghaghte zginęło aż 90 proc. mieszkańców.

W górskie rejony Maroka pomoc stara się dostarczyć m.in. wojsko. Obecne są także polskie służby ratunkowe działające w ramach Fundacji Służb Ratunkowych RP. W obliczu zniszczeń każda pomoc jest na wagę złota. Na miejscu zdarzenia działają przedstawiciele i wolontariusze organizacji międzynarodowych, którzy próbują dotrzeć do odległych wiosek. Poszkodowanych wesprzeć można także finansowo.

Trzęsienie ziemi w Maroko - jak pomóc? 

Fundacja Służby Ratunkowe RP

Aktualnie na miejscu katastrofy działają dwa polskie zespoły służb ratunkowych RP, które udzielały m.in. pomocy podczas ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 

- Skala tragedii jest ogromna. Zebrane środki zostaną przekazane na wsparcie akcji ratowniczej, jak również pomoc polskim ratownikom, którzy przygotowują misję ratowniczą. Liczy się czas i każda złotówka - apelują o pomoc na stronie zrzutki ratownicy.

Wsparcia finansowego można udzielić, wpłacając darowiznę na konto Fundacja Służby Ratunkowe RP za pomocą zrzutka.pl.

Action Aid

Action Aid - globalna federacja działająca na rzecz świata wolnego od biedy i niesprawiedliwości uruchomiła pomoc dla ofiar w Maroko

- Jesteśmy zaniepokojeni niszczycielskimi skutkami trzęsienia ziemi, zwłaszcza dla kobiet i dziewcząt, które najbardziej cierpią podczas kryzysów humanitarnych. Pilną potrzebą będzie zapewnienie schronienia, żywności, wody, pomocy medycznej i zaopatrzenia dotkniętym społecznościom, a także wsparcia psychospołecznego – prosi o wsparcie Sara Almer, dyrektor ds. pomocy humanitarnej w ActionAid International.

90 proc. darowizny, którą można przekazać za pomocą oficjalnej strony Action Aid zostaną bezpośrednio przekazane na rzecz Apelu Action Aid dotyczącego trzęsienia ziemi w Maroku. 10 proc. trafi do Funduszu Działań Kryzysowych ActionAid w przypadku przyszłych sytuacji nadzwyczajnych.

Lekarze bez Granic

Na miejscu katastrofy w Maroko działają także Lekarze bez Granic, których priorytetem jest zapewnienie sprawnej pomocy medycznej. Darowiznę można przekazać m.in. za pomocą strony internetowej Lekarze bez Granic. 

UNICEF

Wsparcia udziela także międzynarodowa organizacja UNICEF, której pracownicy monitorują przede wszystkim potrzeby dzieci i ich bliskich.


- UNICEF jest na miejscu, monitoruje potrzeby dzieci i jest gotowy do udzielenia wsparcia rządowi i pomocy poszkodowanym. W takich katastrofach najczęściej potrzebne są namioty, lekarstwa, czysta woda i żywność – widnieje komunikat na stronie organizacji.

Władze UNICEF apelują o wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Datki można wpłacać za pośrednictwem strony SięPomaga - Unicef Maroko. 

CARITAS

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się mieszkańcy Maroka, Caritas Polska przekazuje na pomoc środki finansowe.

- Pieniądze trafią do partnerskiej Caritas Maroko, która działa na miejscu i dzięki której potrzebujący otrzymają najpilniejszą pomoc w postaci agregatów prądotwórczych, wody, jedzenia, namiotów czy koców — powiedział Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Władze organizacji zwracają się z prośbą o wsparcia finansowe za pomocą strony caritas.pl, SMS-a charytatywnego o treści MAROKO pod nr 72052 lub bezpośrednio na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem MAROKO.

Global Giving

Global Giving, jedna z globalnych organizacji non-profit, która reaguje na katastrofy od 2004 roku, uruchomiła Fundusz Pomocy Trzęsieniom Ziemi w Maroko.

- Wszystkie datki na rzecz tego funduszu wesprą wysiłki związane z łagodzeniem trzęsienia ziemi w Maroku i jego odbudową. Początkowo fundusz pomoże zaspokoić najpilniejsze potrzeby ocalałych w zakresie żywności, paliwa, czystej wody, lekarstw i schronienia – czytamy na oficjalnej stronie Global Giving.

Organizacje można wesprzeć wpłacając darowiznę na stronie Global Giving.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Na miejscu katastrofy przebywają pracownicy i wolontariusze IFRC, którzy udzielają pierwszej pomocy potrzebującym, biorą udział w poszukiwaniach i akcji ratunkowej. IFRC działa aktywnie wspierając marokański Czerwony Półksiężyc.

- Mobilizujemy się teraz, aby wesprzeć marokański Czerwony Półksiężyc – powiedział dr Hossam Elsharkawi, dyrektor regionalny IFRC na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Organizacja przyjmuje także datki na pośrednictwem strony CIFRC

Islamic Relief USA

Islamic Relief USA to organizacja non-profit współpracująca z lokalnymi organizacjami w celu zapewnienia żywności, schronienia i opieki zdrowotnej. Aktualnie ich działania koncentrują się wokół Maroka dotkniętego katastrofą. Darowiznę przekazać można online na stronie IRUSA. 

Projekt HOPE i SAMU

Project HOPE, globalna organizacja zajmująca się pomocą humanitarną, wysłała zespoły ratunkowe do pomocy na miejscu  trzęsienia ziemi. W obliczu katastrof współpracuje z SAMU, hiszpańską organizacją ratownictwa medycznego. Wspólnie koncentrują się na pomocy w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz pomaganiu w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na lekarstwa, opiekę i sprzęt medyczny. Organizacje można wesprzeć także finansowo na stronie HOPE.