Komercyjny lot kosmiczny SpaceX

Trzech biznesmenów – Larry Connor, Mark Pathy oraz Eytan Sibbe - wyruszyło w podróż po najbardziej tajemniczej przestrzeni na świecie – kosmosie. Po latach przeciwstawiania się turystom na stacji kosmicznej, do projektu dołączyło także NASA.

Reklama

Wystrzelenie rakiety o nazwie Ax-1 zostało zlecone przez firmę Axiom Space, amerykańskiego dewelopera infrastruktury kosmicznej. Start był szóstym lotem człowieka w kosmos przeprowadzonym przez SpaceX i pierwszym prywatnym startem, podczas którego firma zadokowała do ISS.

Zgodnie z planami przygotowanymi przez NASA ISS prawdopodobnie zostanie odcięta od orbity w styczniu 2031 roku. Póki co jednak milionerzy będą mieli dostęp do całej stacji z wyjątkiem sekcji rosyjskiej.

 

Trzech milionerów i ich podróż w kosmos

Larry Connor, Mark Pathy oraz Eytan Sibbe zapłacili po 55 milionów dolarów, aby na własne oczy podziwiać nieskończoność kosmosu. Milionerzy jednak nie uważają się za turystów. Każdy z nich będzie prowadził komercyjne badania naukowe, m.in. nad technologią zakładania siedlisk kosmicznychkomórkami macierzystymi raka, a także nad oczyszczaniem powietrza.

Miliarderów na  pokład wprowadził Michael Lopez-Alegria, były astronauta NASA, który zaznaczył, że lot odbędzie się poza tematem konfliktów geopolitycznych.

 

- Szczerze mówiąc, myślę, że to nie będzie kłopotliwe. No, może trochę. Poza tym nikt nie będzie tam po to, żeby przyklejać nos do szyby – mówi Michael Lopez-Alegria.

Co więcej, przed startem milionerzy zostali poinformowani o wszelkich możliwych niebezpieczeństwach wynikających z lotów kosmicznych.

- Myślę, że nie ma wątpliwości co do tego, jakie są zagrożenia i jak wyglądają złe dni – zaznacza Michael Lopez-Alegria.

Rakieta wystartowała w piątek, 8 kwietnia 2022 roku, i ma wrócić już pięć dni później. To drugi prywatny czarter dla SpaceX - w zeszłym roku Elon Musk zabrał na wycieczkę na orbitę innego miliardera.

Mimo to, jak zapowiada Axiom, kolejny taki lot ma zostać przeprowadzony w przyszłym roku, a jego uczestnik zostanie wyłoniony w telewizyjnym reality show.