2022: miliarderzy stracili ponad bilion dolarów

Większość z pięciuset najbogatszych ludzi na świecie będzie chciała jak najszybciej zapomnieć o roku 2022. Wojna w Ukrainie i wynikające z niej sankcje gospodarcze, załamanie rynku kryptowalut, inflacja, a także pochopne inwestycje i międzynarodowe skandale doprowadziły do łącznych strat szacowanych przez serwis „Bloomberg” na 1,4 biliona dolarów.

Reklama

392 miliardy dolarów, czyli prawie jedna trzecia wspomnianej kwoty, ubyła z kont zaledwie czterech osób – chińskiego potentata kryptowalut Changpenga Zhao, a ponadto Jeffa Bezosa, Marka Zuckerberga oraz Elona Muska. Tylko ten ostatni stracił w minionych dwunastu miesiącach majątek szacowany na 138-140 mld dolarów. I to w dużej mierze na własne życzenie.

Elon Musk - wykup Twittera i kryzys Tesli

Doprowadziło do tego przede wszystkim przejęcie Twittera. Musk przeznaczył na wykup platformy 44 mld dolarów, a jego późniejsze działania takie jak zwolnienie większości pracowników i wprowadzenie opłat za weryfikację kont wywołały istny chaos. Reklamodawcy zaczęli masowo opuszczać serwis, a Unia Europejska zagroziła blokadą Twittera na terenie Europy.

W konsekwencji ucierpiała także inna firma Muska – Tesla. Niezadowolenie inwestorów zbiegające się w czasie z restrykcyjną polityką antycovidową w Chinach doprowadziły do spadku cen akcji przedsiębiorstwa o 50 proc. w stosunku do początku 2022 roku!

Tarapaty Meta, Amazona i Google

Olbrzymie straty zanotował też Mark Zuckerberg. Jego nagły zwrot w kierunku metaverse i ślepa wiara w powodzenie tego projektu doprowadziły do spadku cen akcji Meta o 66 proc., a z konta miliardera wyparowało 80 mld dolarów. Podobną kwotę stracił również Jeff Bezos po tym, jak wartość akcji Amazona spadła w 2022 r. o połowę.

Do powyższej listy należy również dopisać założycieli Google Larry’ego Page’a oraz Sergeya Brina, którzy stracili łącznie 92 mld dolarów, oraz Billa Gatesa, którego majątek zmniejszył się o 30 mld dolarów. Największymi przegranymi w 2022 r. okazali się jednak ci miliarderzy, którzy swoje fortuny oparli na nagłym wzroście rynku kryptowalut.

Krach bitcoina i upadek kryptomiliarderów

Niechlubnym liderem w tym względzie jest Changpeng Zhao, założyciel firmy Binance i chiński król kryptowalut, który w 2022 r. stracił 84 mld dolarów! Biznesmen może jednak mówić o sporym szczęściu, ponieważ jego majątek i tak wciąż wyceniany jest na 14 mld dolarów.

W znacznie gorszej sytuacji znalazł się bowiem Sam Bankman-Fried, drugi po Zhao najbogatszy inwestor kryptowalutowy. W wyniku krachu bitcoina Bankman-Fried w tydzień stracił cały majątek w wysokości 16 mld dolarów, a jego firma FTX zbankrutowała.

To jednak prawdopodobnie i tak najmniejsze z jego zmartwień, ponieważ 30-letni eksmiliarder został aresztowany w połowie grudnia 2022 r. pod zarzutem prania pieniędzy i oszustwa. Obecnie Bankmanowi-Friedowi grozi kara… 115 lat więzienia.

2022: Bernard Arnault i Gautam Adani największymi wygranymi

Nie dla wszystkich miliarderów rok 2022 okazał się jednak katastrofą. Największym wygranym minionych dwunastu miesięcy jest z pewnością indyjski potentat węglowy i przemysłowy Gautam Adani. Według Indeksu Miliarderów Bloomberga jego majątek wzrósł o 44 mld dolarów do 121 miliardów, co obecnie plasuje go na trzeciej pozycji najbogatszych ludzi świata.

Na pozycji lidera wspomnianego rankingu również nastąpiła zmiana. Do niedawna był nim Elon Musk, ale obecnie wyprzedził go szef LVMH Bernard Arnault. Jego aktualny majątek szacowany jest na 161 mld dolarów, mimo że Francuz i tak w ubiegłym roku stracił prawie 16 mld.