Amerykański miliarder kupił samolot w internecie i pobił rekord Guinnesa

Według portalu Statista.com wartość transakcji, które zawarto na całym świecie za pośrednictwem internetu w 2022 r. wyniosła prawie 6 bilionów dolarów. W tym kontekście aż trudno uwierzyć więc, że w tak dynamicznej branży, jaką jest e-commerce, rekord wszech czasów pod względem wysokości pojedynczej transakcji ustanowiony został w erze, gdy mało kto miał w domu osobisty komputer.

Reklama

Autorem wspomnianego rekordu jest Mark Cuban, amerykański miliarder i inwestor, który w 1999 r. nabył prywatny odrzutowiec Gulfstream V za 40 mln dolarów. Do dziś transakcja ta widnieje w Wielkiej Księdze Rekordów Guinnessa jako najwyższa w historii, bo w końcu trudno też wyobrazić sobie, by współcześnie ktoś chciał kupować samolot w sieci.

Co jeszcze ciekawsze, sam Cuban szczyci się swoją oszczędnością i rozsądkiem przy wydawaniu pieniędzy. W rozmowie z magazynem „Money” w 2017 r. przekonywał m.in. że „mieszkał w tym samym domu przez 18 lat i wciąż posiada te same samochody”.

Skąd więc ten rekordowy wydatek w wysokości 40 mln dolarów?

– Zakup samolotu był moim największym życiowym celem. Nie zliczę nawet przypadków, w których prywatny odrzutowiec mi pomógł. Posiadanie go oznacza więcej czasu dla rodziny i przyjaciół. Oznacza możliwość wykonania większej ilości pracy, komfortowych podróży z rodziną. Ten zakup zmienił moje życie – przekonywał Cuban w rozmowie z „Business Jet Travelerem”.

Od tamtego czasu miliarder dokupił jeszcze dwa dodatkowe prywatne odrzutowce, ponieważ jego zdaniem zaoszczędzony w ten sposób czas jest "najważniejszym zasobem, jakim dysponuje każdy człowiek".

Kim jest Mark Cuban?

Mark Cuban to amerykański miliarder, biznesmen, inwestor, osobowość telewizyjna, a także właściciel Dallas Mavericks, koszykarskiej drużyny biorącej udział w rozgrywkach ligi NBA.

Cuban znany jest ze swoich występów w reality show "Shark Tank", w którym to występował w roli inwestora lokującego swoje środki w najciekawsze przedsięwzięcia biznesowe uczestników programu.

Indeks Miliarderów Bloomberga szacuje majątek Marka Cubana na 6,25 mld dolarów, co czyni go 371. najbogatszym człowiekiem świata.