Ten kraj to od lat najgorsze miejsce do pracy. Rocznie w wypadkach ginie tam nawet kilkaset osób

Groźby ze strony pracodawców, policyjna przemoc przeciwko pokojowym strajkom, brak możliwości utworzenia związków zawodowych, a przede wszystkim realne zagrożenie życia – Bangladesz od lat znajduje się w czołówce rankingu krajów, w których praca wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. A ostatni pożar magazynu w pobliżu głównego portu w kraju jest tego tragicznym potwierdzeniem.
Przynajmniej 49 osób zginęło, a kolejnych 450 odniosło ciężkie obrażenia w wyniku pożaru, który wybuchł w magazynie w pobliżu głównego portu Bangladeszu Chattogram. W następstwie pojawienia się ognia doszło także do serii eksplozji kontenerów transportowych – w części z nich według informacji lokalnych władz przechowywane były niebezpieczne chemikalia oraz odzież czekająca na transport do zachodnich sieci sklepów.
Pożar wybuchł w sobotę 4 czerwca ok. godziny 21:00 czasu lokalnego. Na miejsce zdarzenia bardzo szybko przybyły jednostki straży pożarnej oraz policji; służbom pomagali też lokalni mieszkańcy, którzy wyciągali rannych z płonących szczątków magazynu bez odpowiedniej odzieży ochronnej. W akcji zginęło dodatkowo pięciu strażaków, a wielu ochotników uważa się wciąż za zaginionych.
Jednocześnie jak donosi serwis „Quartz” lokalne władze przez dłuższy czas nie były w stanie skontaktować się firmą zarządzającą obiektem. Żaden jej przedstawiciel nie pojawił się też na miejscu zdarzenia przynajmniej do godziny 15:30 następnego dnia.
Polecamy
Polecamy
Bangladesz – piekło dla pracowników sektora odzieżowego
Tego typu tragedie są niestety smutną codziennością w Bangladeszu. W większości przypadków głównym ich powodem jest nieprzestrzeganie lub jawne łamanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) ONZ Bangladesz znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów na świecie, charakteryzujących się najgorszymi warunkami zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza pracowników sektora odzieżowego, największej gałęzi przemysłu w kraju.
Raport opublikowany na stronie Global Rights Index wskazuje dodatkowo, że pracownicy w Bangladeszu regularnie spotykają się z groźbami i przemocą fizyczną ze strony pracodawców, a także policji, która brutalnie pacyfikuje wszelkie protesty.
Jednocześnie stworzenie związku zawodowego – zwłaszcza w fabrykach tekstyliów – jest zadaniem ekstremalnie trudnym. W latach 2010-2021 do ministerstwa pracy wpłynęło ponad 1,1 tys. wniosków o rejestrację stowarzyszenia pracowniczego – 46 proc. z nich zostało odrzuconych.
Całościowo sytuacja na bangladeskim rynku pracy przekłada się natomiast na kolejne katastrofy przemysłowe, do których w kraju dochodzi regularnie. Co więcej, sytuacja z roku na rok jedynie się pogarsza mimo prób załagodzenia sytuacji ze strony międzynarodowych dostawców.

Według badania przeprowadzonego przez Business & Human Rights Resource Centre w 2020 r. w 373 wypadkach w miejscach pracy zginęło 432 pracowników. W 2021 r. liczby te wzrosły odpowiednio do 399 wypadków i niemal 540 ofiar śmiertelnych.
Do najgorszej tragedii w ostatnich latach doszło w roku 2013 na przedmieściach stolicy Bangladeszu Dhaki. W wyniku zawalenia się ośmiopiętrowego budynku, w którym mieściło się pięć fabryk zaopatrujących duże międzynarodowe marki, zginęło co najmniej 1136 osób, a setki kolejnych zostało rannych.
Jak informuje serwis "Dhaka Tribune" od 2005 r. w całym Bangladeszu miało miejsce przynajmniej kilkanaście tragedii wywołanych fatalnymi warunkami bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 PASJE: Piotr Krupa o Forreście Gumpie, tajemnicach wrocławskiej kamienicy i "ceratach z supermarketu"
- 3 Co robią ludzie sukcesu w piątek wieczorem? Zawsze pamiętają o tych 10 krokach
- 4 Ile wart jest majątek księcia Harry'ego i Meghan Markle?
- 5 Fernando Santos najdroższym trenerem w historii? Może pobić rekord Leo Beenhakkera!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Internauci walczą o fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja

Rege-Jean Page jest najprzystojniejszym facetem na tej planecie. Udowodnione naukowo

Oto najmodniejsze paznokcie 2023. Jak osiągnąć "efekt błyszczyka"?

Podhalańska osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy
