Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa kupiona za ponad 100 mln dolarów 

Nagroda Nobla to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień naszych czasów. Mogą na nią liczyć jednostki wybitne, które odznaczyły się niesamowitymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i literatury, a także specjalnymi zasługami dla społeczeństwa i ludzkości. Teoretycznie nagrody Nobla nie można kupić, ale jest jeden wyjątek. 

Reklama

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny rosyjskiej gazety niezależnej „Nowa Gazieta” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021, postanowił oddać swój medal na licytację Heritage Auctions, której celem jest niesienie pomocy Ukraińcom. 

Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa sprzedana za 100 mln dolarów! / Getty Images Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa sprzedana za 100 mln dolarów! / Getty Images

 

- Niesienie pomocy osobom bezpośrednio dotkniętym wojną w Ukrainie to apel kierowany w stronę całego świata. Naszą rolą jest wspieranie odważnych liderów, takich jak Dmitrij Muratow, w poszukiwaniu pomysłowych taktyk niesienia pomocy dzieciom, które ucierpiały w wyniku tej wojny - powiedział Jim Halperin, współprzewodniczący Heritage Auctions.

Początkowa oferta za medal Dmitrija Muratowa wynosiła 340 tys dolarów. Jednak podczas aukcji, która odbyła się 20 czerwca 2022 roku, doszło do czegoś niesamowitego! Noblowski medal został ostatecznie sprzedany za rekordowe 103,5 mln dolarów! 

Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa sprzedana za 100 mln dolarów! / Getty Images Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa sprzedana za 100 mln dolarów! / Getty Images

Heritage Auctions zaznacza, że suma ze sprzedaży zostanie przeznaczona na pomoc humanitarną organizowaną przez UNICEF w związku z kryzysem w Ukrainie. 

Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa sprzedana za 100 mln dolarów! / Getty Images Pokojowa Nagroda Nobla Dmitrija Muratowa sprzedana za 100 mln dolarów! / Getty Images

 

Pokojowa Nagroda Nobla w rękach rosyjskiego dziennikarza

Jak już wspomnieliśmy Dmitrij Muratow jest współzałożycielem „Nowaja Gazieta”ostatniej niezależnej gazety w Rosji. Pod koniec marca 2022 roku władze rosyjskie zakazały wydawania dalszych numerów.

W ubiegłym roku, wraz z filipińską dziennikarką Marią Ressą, redaktor otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Powód był prosty. Komitet Noblowski zwrócił uwagę na ich "walkę o wolność słowa w świecie, w którym demokracja i wolność prasy znajdują się w coraz bardziej niekorzystnych warunkach".

Ogłaszając decyzję o sprzedaży medalu Nobla na aukcji,  Dmitrij Muratow powołał się na precedens fizyka Nielsa Bohra, który sprzedał swoją Nagrodę Nobla z fizyki w 1940 r., by wesprzeć fińską pomoc humanitarną. 

- Wszyscy zrozumieli, że musimy pomóc, a sprzedaż medalu Nobla za pośrednictwem Heritage Auctions dała nam na to potężną szansę. Mamy nadzieję, że wszyscy na całym świecie wesprą nas i przyczynią się do tego ruchu, jak tylko mogą. Nagroda Nobla dała nam „mikrofon". Nie gwarantuje bezpieczeństwa, ale pozwala być słyszanym. Przesłanie, które musimy przekazać, jest takie, że trwa wojna i musimy pomóc tym, którzy przez nią cierpią – powiedział Dmitrij Muratow w oświadczeniu.

Dimitrij Muratow chce pomóc Ukrainie 

Już wcześniej redaktor naczelny "Nowej Gaziety" mówił o tym, że chce przeznaczyć pół miliona dolarów na pomoc Ukrainie. Teraz jego możliwości okazały się znacznie większe! Medal Pokojowej Nagrody Nobla waży 175 gramów i jest stworzony z 23-karatowego złota. Jego wartość po przetopieniu wynosiłaby 10 tys. dolarów. Jego wartość aktualna to - jak już wspomnieliśmy - ponad 100 mln dolarów!