Wojna w Ukrainie – co oznacza litera „Z”

Litera „Z” od początku inwazji na Ukrainę pojawia się w Rosji niemal na każdym kroku. Po raz pierwszy zauważono ją jeszcze 19 lutego namalowaną ręcznie na czołgach i ciężarówkach wojskowych stacjonujących w pobliżu rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jako że litera „Z” nie występuje w cyrylicy, symbol ten natychmiastowo wywołał różne spekulacje.

Reklama

Litera Litera

Eksperci uważali m.in., że jest to oznaczenie pozwalające uniknąć rosyjskiej armii tzw. przypadkowego bratobójczego ognia lub pierwsza litera nazwiska prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Rosyjskie ministerstwo obrony nie odniosło się jednak do żadnej z tych teorii, a zamiast tego wrzuciło symbol na swój Instagram i podpisało, że „Z” oznacza „Za pobedu” – „Za zwycięstwo”.

Niedługo później litera „Z” zalała internet i bardzo szybko uznano ją za półoficjalny symbol poparcia wojny w Ukrainie. Przykładowo państwowa telewizja propagandowa RT zaczęła sprzedawać koszulki i bluzy z tym symbolem, na autach zwykłych Rosjan zaczęły pojawiać się naklejki z literą „Z”, a niektóre firmy celowo podkreślały ją w swoich logotypach. Doszło nawet do tego, że poparcie dla wojny w Ukrainie wyraziły w ten sposób dzieci z kazańskiego hospicjum dla nieuleczalnie chorych, które na mrozie ustawiły się w kształt litery „Z”.

Popularność tego znaku nie powinna jednak dziwić, ponieważ Rosja ma na koncie dość bogatą historię promowania różnych symboli w celu uzyskania poparcia dla działań zbrojnych i zjednoczenia wokół nich swoich obywateli. Już podczas aneksji Krymu w 2014 r. politycy na czele z samym Władimirem Putinem zaczęli wpinać w klapy marynarek wstążki w pomarańczowo-czarne paski, które dużą popularnością cieszą się także teraz.

Wojna w Ukrainie – co oznacza pomarańczowo-czarna wstążka

Władimir Putin ze wstążką św. Jerzego/fot. Shutterstock Władimir Putin ze wstążką św. Jerzego/fot. Shutterstock

Pomarańczowo-czarna wstążka znana również jako wstążka św. Jerzego to kolejny symbol poparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nawiązuje ona do Orderu św. Jerzego, który od 1769 r. niemal nieprzerwanie przyznawany jest żołnierzom, którzy wykazali się niezwykłym heroizmem na polu walki.

Wstążki zaczęto używać po raz pierwszy w roku 2005. Wówczas była ona symbolicznym gestem upamiętniającym radzieckie zwycięstwo nad armią niemiecką podczas II wojny światowej. W innych krajach prędko nabrała jednak negatywnego wydźwięku, ponieważ kojarzyła się z rosyjskimi aspiracjami mocarstwowymi. Zakazano jej m.in. w Gruzji po wojnie w 2008 r.

W Ukrainie z kolei symbol ten zyskał negatywne konotacje tuż po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r. – żołnierze wspierający Putina nosili takie wstążki przypięte do mundurów lub przewiązane na lufach karabinów.

Obecnie symbol ten najczęściej łączony jest z opisywaną wyżej literą "Z" i hasztagiem #своихнебросаем czyli "swoich nie porzucamy".