Lista najbogatszych Forbes 2022 

Na tegorocznej liście miliarderów „Forbesa” znalazło się 2668 nazwisk – o 87 mniej niż w zeszłym roku. Na pierwszym miejscu po raz pierwszy w historii uplasował się Elon Musk z majątkiem szacowanym na 219 mld dolarów. Szef Tesli tym samym oficjalnie odebrał tytuł najbogatszego człowieka na świecie Jeffowi Bezosowi, który z majątkiem wynoszącym 171 mld dolarów znalazł się na drugim miejscu. A jak w tym zestawieniu wypali Polacy?

Reklama

 

Polacy na liście miliarderów Forbesa

Wśród najbogatszych ludzi na świecie znalazło się także siedmioro Polaków – sześciu mężczyzn i jedna kobieta. Najbogatszym z nich jest Michał Sołowow, biznesmen, większościowy udziałowiec w koncernie chemicznym Synthos, a także właściciel firmy produkującej podłogi Barlinek oraz producenta ceramiki Cersanit. Sołowow dysponuje majątkiem rzędu 6,2 mld dolarów, co plasuje go na 411. miejscu na liście „Forbesa”.

Daleko za nim – na miejscu 728. – znalazł się Jerzy Starak, większościowy udziałowiec firmy farmaceutycznej Polpharma oraz Zakładów Tłuszczowych Kruszwica, producenta m.in. Oleju Kujawskiego. Jego majątek wynosi 4 mld dolarów. Następny na liście znalazł się Tomasz Biernacki, który z majątkiem rzędu 3,3 mld dolarów uplasował się na miejscu 913. Biernacki jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino, które obecnie mogą pochwalić się 1800 punktami sprzedażowymi w całej Polsce.

Na 1053. pozycji z majątkiem sięgającym 2,9 mld dolarów znajduje się kolejny Polak – Zygmunt Solorz-Żak, założyciel Grupy Polsat, właściciel sieci komórkowej Plus, a także Netii i wielu innych pomniejszych inwestycji. Następni na liście są Dominika i Sebastian Kulczykowie, którzy z majątkami wynoszącymi odpowiednio 1,8 i 1,4 mld dolarów uplasowali się na miejscach 1645. i 2076. W wyniku podziału majątku ich ojca Jana Kulczyka Dominika i Sebastian dysponują m.in. spółką Polenergia oraz pakietem kontrolnym firmy Ciech.

Ostatnim Polakiem na liście miliarderów Forbesa jest Zbigniew Juroszek, dyrektor spółki Atal, zajmującej się budownictwem mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Majątek Juroszka wynosi 1,2 mld dolarów.