Sekrety długiego życia Królowej Elżbiety II

Przez bardzo długi czas codzienność mieszkańców pałacu Buckingham była dla społeczeństwa wielką tajemnicą. Jasne, zawsze byliśmy świadomi tego, że życie royalsów jest opatrzone milionami czasami nawet bardzo dziwnych zasad, ale dopiero niedawno dostaliśmy szansę na to, by wgryźć się w nie nieco głębiej.

Reklama

W kwietniu 2022 roku królowa Elżbieta II skończyła 96 lat. Z tej okazji brytyjski badacz kultury – Bryan Kozlowski – postanowił odkryć przed światem sekret jej długowieczności. Dokładnie zbadał nawyki monarchini i opisał je w książce "Long Live the Queen! 23 Rules for Living From Britain’s Longest-Reigning Monarch".

- Królowa starzeje się niesamowicie dobrze. Jest ucieleśnieniem zdrowia i dobrego samopoczucia – pisze Bryan Kozlowski.

Oczywiście jest to poniekąd zasługa najlepszej opieki medycznej i doskonałych genów, ale nie tylko. Chodzi o styl życia, a raczej styl „bycia”.

A zatem – jakie zdrowe nawyki przez lata wypracowała sobie Elżbieta II? Zobaczcie sami!

Zdrowe nawyki królowej Elżbiety II: Rozsądna aktywność fizyczna

Pomimo napiętego grafiku, królowa zawsze znajdowała czas na małą, ale efektywną aktywność fizyczną. Podobno preferuje tzw. "rozsądne ćwiczenia", do których należą spacery z jej corgisami oraz jej życiowa pasja - jazda konna.

- Aby osiągnąć długowieczność, powszechnie uważa się, że trzeba utrzymywać rygorystyczny reżim fitnessu. Badania wykazują jednak, że efektywne ćwiczenia, to te, które sprawiają nam przyjemność – pisze Brayan Kozlowski.

Zdrowa dieta Elżbiety II 

Posiadanie osobistych kucharzy może wydawać się bardzo kuszącą ( i zgubną!) opcją. Wszystkie ulubione potrawy każdego dnia? To brzmi jak marzenie! Królowa Elżbieta II wydaje się być jednak pod tym względem bardzo ostrożna. Utrzymuje zbilansowaną dietę, w której nie brakuje ryb, grillowanego kurczaka, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Nie oznacza to jednak, że nie pozwala sobie na małe odstępstwa. Podobno nigdy nie odmawia małego kawałka ciasta lub jej ulubionej ciemnej czekolady. Wychodzi z założenia, że okazjonalne smakołyki są definicją dietetycznego balansu.

Earl grey - ulubiona herbata Elżbiety II 

Co więcej, monarchini uwielbia herbatę. Pierwszą filiżankę Earl Grey’a wypija tuż po przebudzeniu o 7:30, natomiast drugą w okolicach południa.

Jednym z jej ulubionych posiłków jest popołudniowa herbata Darjeeling z kanapkami.

Królowa stosuje tę samą skromną postawę, jeśli chodzi o picie alkoholu. Podczas gdy reszta rodziny królewskiej może zadowolić się kuflem piwa lub whiskey, jej ulubionym drinkiem jest gin z Dubonnetem. Stroni jednak od wszelkich innych używek, w tym od papierosów. 

 

Piękna cera Elżbiety II  

Jedna z historii opisanych w książce Brayana Kozlowskiego dotyczyła pierwszego spotkania jednego z arystokratów z królową. Miał powiedzieć do księcia Filipa: "Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, jaką ma piękną cerę".

Cóż, królowa nie ma łazienki pełnej wymyślnych kosmetyków, którym  może zawdzięczać swoją młodzieńczą cerę - większość jej produktów do pielęgnacji skóry pochodzi od brytyjskiej marki Cyclax, której ceny są raczej umiarkowane.

Jednak przez większość życia monarchini prawie nie nosiła makijażu i unikała nadmiernej ekspozycji na słońce.

Zdrowe nawyki królowej Elżbiety II: Edukacja przez całe życie

Najbliżsi współpracownicy królowej utrzymują, że jest bardzo ciekawa świata i otwarta na poznawanie nowych rzeczy. Zazwyczaj spędza wiele godzin na codziennym przeglądaniu dokumentów, ale uwielbia przyglądać się pamiątkom, które otrzymała od przedstawicieli najodleglejszych zakątków świata.Zabawnym sposobem królowej Elżbiety II na wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy na dany temat zawsze były próby przechytrzenia premierów podczas ich odpraw w Pałacu Buckingham. I często udawało jej się to, zwłaszcza w przypadku Margaret Thatcher.

 

Sekret długowieczności Elżbiety II: balans psychiczny 

Zdaniem niektórych badaczy sekretem długowieczności brytyjskiej monarchini jest także balans w sferze psychicznej. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że przez 70. lat panowania królowej Elżbiety II świat odmienił się diametralnie, co mogło okazać się dla niej dużą przeszkodą w kontynuowaniu dworskich tradycji.

Jednak – jak twierdzi Bryan Kozlowski - dostosowywanie się do ciągle zmieniających się okoliczności jest kluczowym czynnikiem, który pozwala jej żyć długo i z sensem.

Praktykuje coś, co psychologowie nazywają 'szukaniem korzyści. Często wykorzystuje swoje przewrotne poczucie humoru, aby zażartować i rozjaśnić nastrój podczas królewskich wydarzeń.