Sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Dlaczego Unia Europejska ma problem, by je wyegzekwować?

Choć Unia Europejska w związku z inwazją na Ukrainę objęła sankcjami prawie 700 osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina, to jednak majątki większości tych osób wciąż pozostają niemal nienaruszone. Oto, dlaczego tak jest.
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie Unia Europejska nieustannie wydłuża listę sankcji wobec Rosji oraz poszerza grono polityków, biznesmenów oraz wojskowych, którzy mają zostać nimi objęci. Aktualnie na czarnej liście znajduje się około 700 osób, w tym 42 najbardziej prominentnych oligarchów m.in. Roman Abramowicz, Oleg Deripaska oraz Aliszer Usmanow.
Polecamy
Polecamy
Unijne sankcje – konfiskata aktywów należących do oligarchów
Jak donosi Reuters, w rzeczywistości sankcje przynoszą jednak bardzo niewielki skutek i ledwie ułamek majątków należących do rosyjskich miliarderów został nimi objęty. Większość krajów boryka się bowiem z dużymi problemami z egzekucją kar, jako że to właśnie na nich – nie na Unii Europejskiej – spoczywa ten obowiązek. Tymczasem lokalne służby z jednej strony cierpią na niedostatki kadrowe, a z drugiej – często nie dysponują wystarczającą mocą prawną, by trwale przejąć majątki oligarchów.
– W większości państw członkowskich niezbędny jest wyrok skazujący, by można było legalnie skonfiskować dane aktywa – tłumaczą przedstawiciele Komisji Europejskiej w oświadczeniu przesłanym agencji Reuters.
Oznacza to, że choć majątki oligarchów są zamrażane, to ich właściciele w świetle przepisów nadal mają prawo z nich korzystać. W ten sposób rosyjscy miliarderzy teoretycznie wciąż mogą na przykład mieszkać w swoich posiadłościach, mimo że te zostały zajęte przez służby poszczególnych krajów.
Jest tak na przykład we Francji, która przejęła nieruchomości i jachty oligarchów na łączną kwotę 850 mln euro, a także we Włoszech, gdzie również skonfiskowano posiadłości i jachty o zbliżonej wartości. W obu przypadkach oligarchowie wciąż zachowali jednak prawo do korzystania ze swych własności, a pełna konfiskata oznaczałaby wszczęcie osobnych procesów karnych.
Polecamy
Ułamek majątków zajęty przez unijne państwa
Kolejnym problemem, z którym muszą mierzyć się służby państw członkowskich jest namierzenie właściwych rachunków bankowych należących do oligarchów. Konta te chronione są bowiem nie tylko przez prywatne spółki lub osoby trzecie, często miliarderzy wykorzystują do tego celu też kryptowaluty i inne instrumenty finansowe.
Niektóre państwa mają jednak na tym polu pewne sukcesy. Holenderskim służbom udało się na przykład zamrozić 390 mln euro. I choć z pozoru wydaje się, że jest to ogromna kwota, to jednak według szacunków krajowego ministerstwa finansów jest to zaledwie 1 proc. ogólnej fortuny znajdującej się na kontach bankowych oligarchów. Belgia oraz Szwajcaria zajęły z kolei odpowiednio 10 mld euro na kontach i w transakcjach oraz 6,2 mld euro na samych rachunkach bankowych. Reuters donosi jednak, że w samej tylko Szwajcarii oligarchowie mogą mieć w sumie aż 213 mld euro.
Jednocześnie kraje takie jak Niemcy, Irlandia, Austria, Cypr czy Malta publicznie nie podają żadnych informacji o tym, czy udało im się zająć jakiekolwiek aktywa rosyjskich oligarchów. Nie wiadomo też, czy dwa ostatnie państwa zniosły tzw. „złote paszporty” zapewniające najbogatszym jednostkom, w tym także rosyjskim oligarchom, różne przywileje. W Polsce zajmowanie jakichkolwiek majątków może się natomiast okazać niemożliwe, ponieważ jak powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, zajęcie takie działania wymagałyby wprowadzenia zmian w konstytucji.
Popularne
- 1 WELL TALK: Słynny polski sommelier Piotr Kamecki o tym, jak Polacy piją wino: "Wielu kupuje butelkę, bo podoba im się etykietka"
- 2 Tom Cruise na planie "Mission: Impossible 8" wisi na skrzydle samolotu! I to nie jest fotomontaż
- 3 Bill Gates pokazał swoje CV sprzed 48 lat. „Jestem pewien, że wasze wyglądają dużo lepiej niż moje”
- 4 WIMBLEDON 2022: Iga Świątek kontra Lesley Pattinama Kerkhove. Kim jest holenderska zawodniczka i jaki ma plan?
- 5 Rihanna rekinem biznesu! Właśnie została najmłodszą miliarderką w USA, która samodzielnie dorobiła się swojej fortuny
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

PARYŻ planuje urbanistyczny lifting wokół katedry Notre Dame. Chce przygotować się na zmiany klimatu
![Typowy Janusz na wakacjach, czyli kto tak naprawdę robi obciach nad polskim morzem? [NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA]](https://pliki.well.pl/i/01/60/95/016095_r0_300.jpg)
Typowy Janusz na wakacjach, czyli kto tak naprawdę robi obciach nad polskim morzem? [NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA]

Wszystko, co wiadomo na temat Nothing Phone (1). „Największa premiera roku na rynku smartfonów”

Barman z Kijowa na liście 100 najlepszych barmanów na świecie. Ma przesłanie do branży alkoholowej
