Sam Altman w Warszawie - kim jest twórca AI? 

 

Reklama

Kim jest Sam Altman i dlaczego jego wizyta w Polsce dziś tak istotna?

Sam Altman to amerykański programista, który w 2015 roku wraz z Elonem Muskiem i innymi inwestorami założył laboratorium badawcze OpenAI. Co ciekawe, wśród założycieli znalazł się także polski programista Wojciech Zaremba.

W roku 2019 powstała firma OpenAI LP, której celem było maksymalne przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji. Wojciech Zaremba odpowiedzialny był za kierowanie działem, który opracował ChatGPT. Premiera tego narzędzia AI w ostatnim kwartale 2022 roku wstrząsnęła całym światem technologii, ujawniając potencjał Large Language Model, takich jak ChatGPT.

AI - wielka rewolucja w świecie nowych technologii 

Sztuczna inteligencja jest dziś tematem numer jeden, zarówno w biznesie, jak i w każdym innym sektorze gospodarki, przemysłu i rozrywki. Zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji są po prostu ogromne.

AI może wspomóc zarówno lekarzy w trafnym diagnozowaniu pacjentów, jak i nauczycieli w efektywnym przekazywaniu wiedzy uczniom. Potencjał sztucznej inteligencji jest odkrywany tak naprawdę każdego dnia, ponieważ technologia ta rozwija się w zawrotnym tempie. Świetnym tego przykładem może być fakt, że ChatGPT potrafi już rozwiązywać skomplikowane zagadki logiczne.

Podczas spotkania z Samem Altmanem w Warszawie, szef OpenAI podkreślał, że sztuczna inteligencja jest po prostu kolejnym narzędziem, które jego firma chce dać ludzkości. To, w jaki sposób firmy wykorzystają jego potencjał, zostaje już tylko w rękach nas wszystkich.

Sam Altman bardzo ciekawie przedstawił także to, w jaki sposób rozminęła się wizja przyszłości, którą znamy z książek, filmów i gier science-fiction, z tą której doświadczamy dzisiaj. W naszych wyobrażeniach postęp zaczynał się od robotów, które stopniowo uczyły się wykonywać czynności manualne tak dobrze, jak człowiek. Końcowym etapem miały być zadania wymagające ludzkiej kreatywności, takie jak tworzenie tekstów, czy malowanie obrazów.

Rzeczywistość jednak znacząco zweryfikowała te wizje, ponieważ jest dokładnie odwrotnie. ChatGPT czy Midjourney (generator obrazów) pokazały, że są w stanie tworzyć dziś treści i dzieła prawie tak dobre, jak te stworzone przez człowieka.Dlaczego regulacje dotyczące AI wchodzą tak późno?

W trakcie spotkania redaktorka Sylwia Czubowska zadała Samowi Altmanowi bardzo istotne pytanie. Dlaczego regulacje dotyczące sztucznej inteligencji wchodzą tak późno? Nie mogliście poczekać z ujawnieniem ChatuGPT kilka miesięcy, aby poszczególne kraje gotowe były na taką rewolucję?

Sam Altman odpowiedział, że zdecydowali się na ujawnienie ChatuGPT zanim pojawiły się regulacje, aby zarówno społeczeństwo, jak i politycy, zobaczyli do czego zdolne jest ich nowe narzędzie. Tłumaczenie opinii publicznej zastosowań ich narzędzia jeszcze przed ujawnieniem nie miałoby według Sama Altmana sensu, gdyż regulacje nie nadążyłyby za rozwojem ChatuGPT.

Innymi słowy, lepiej było pokazać tygrysa na żywo i wtedy zacząć konstruować dla niego wybieg, niż tłumaczyć czym jest to zwierzę i dlaczego musi mieć takie, a nie inne ograniczenia.

Polska w centrum rewolucji AI?

Wizyta Sama Altmana oraz jego współpracowników na Uniwersytecie Warszawskim poprzedzona była spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim, co potwierdził Sam Altman. Według szefa OpenAI rozmawiali oni o szansach i możliwościach, jakie AI daje nie tylko biznesowi, ale także i administracji rządowej.

Sam Altman podkreśla, że Polska może stanowić ważny punkt na mapie rozwoju sztucznej inteligencji na świecie. Warto dodać, że zarówno Altman, jak i Zaręba zaznaczyli, że umiejętności polskich inżynierów i specjalistów wyróżniają się na tle innych.

Wojciech Zaremba wspomniał także, że w OpenAI istnieje polska mikrokultura, ponieważ kiedy zatrudniali oni około 50 pracowników, aż 10 z nich było Polakami. Szef OpenAI potwierdził, że polskie uczelnie kształcą doskonałych specjalistów, na których jest teraz ogromne zapotrzebowanie.Sztuczna inteligencja - legislacja OpenAI i prawa autorskie 

Na koniec ponad godzinnej rozmowy z zespołem OpenAI przyszedł czas na pytania od publiczności. Zostały wówczas poruszone bardzo interesujące kwestie. Przede wszystkim Sam Altman nawiązał do problemów z legislacją AI w Europie, gdyż misją jego zespołu jest udostępnienie sztucznej inteligencji dla całej ludzkości, włączając w to Europę.

Ciekawym pytaniem było także to, w jaki sposób OpenAI zamierza rozwiązać problem stopniowego wypierania zawodów kreatywnych, naruszenia praw autorskich i praw własności intelektualnej. Według słów Sama Altmana firma pracuje obecnie nad sposobem współpracy z takimi twórcami. Opracowywany jest model, w którym artyści, dziennikarze, pisarze i  copywriterzy będą mogli współpracować z OpenAI i pomagać w rozwoju modelu, udostępniając swoje treści do nauki AI.

Taka współpraca będzie wynagradzana, lecz jeśli ktoś nie będzie chciał w tym uczestniczyć, to będzie mógł się wypisać i zastrzec, aby jego treści nie były przerabiane przez sztuczną inteligencję. Więcej informacji na temat tego modelu ma pojawić się w nadchodzącym roku.