Rzadka kolekcja wina na aukcji 

Książę Robert z Luksemburga wystawia na aukcję 4200 win ze swojej prywatnej kolekcji alkoholowych perełek. Niezwykła winna kolekcja trafi na specjalną aukcję organizowaną przez Sotheby’s 21 maja 2022 roku.

Reklama

- Sprzedaż łączy w sobie niezwykle rzadkie wina, które mają nienaganne pochodzenie i nienaganny stan, prezentując hojność i filantropię oddanej społeczności winiarskiej – powiedział w oficjalnym oświadczeniu Jamie Ritche, prezes Sotheby’s Wine&Spirits.

Zdaniem ekspertów winna kolekcja księcia może przynieść zyski warte od 2,8 milionów dolarów, a indywidualne szacunki wahają się pomiędzy 90 a 150 tysięcy dolarów.

Jak zaznacza sam właściciel kolekcji, wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane Fundacji PolG, czyli organizacji stworzonej przez samego zainteresowanego, która specjalizuje się w terapiach i badaniu leków związanych z chorobami mitochondrialnymi.

Unikatowa kolekcja wina luksemburskiego księcia Roberta na sprzedaż / Sotheby's Unikatowa kolekcja wina luksemburskiego księcia Roberta na sprzedaż / Sotheby's


Degustacja luksusowego wina i butelki warte tysiące dolarów 

Książę Robert zaangażował w aukcję także członków swojej rodziny. Zarząd Domaine Clarence Dillon, należącej do księcia rodzinnej firmy winiarskiej, wystawił na aukcję unikatową degustację win Bordeaux dla 6 osób w Domaine Clarence Dillon o wstępnej wartości od 10 do 15 tys. dolarów. Winnica wystawiła również 12-litrowe butelki wyjątkowych Haut-Brion i La Mission Haut-Brion, rocznik 2009, których wartość szacuje się nawet na 80 tys. dolarów za każdą partię 4 butelek. 

- Kiedy po raz pierwszy pomyślałem o opróżnieniu winiarni, moja rodzina nie wahała się ani chwili. Od razu zaproponowali swój wkład. Dzięki hojności wszystkich udało nam się teraz stworzyć jedną z najwspanialszych kolekcji win, jakie Sotheby's kiedykolwiek wystawiało na aukcję – powiedział książę Robert w oficjalnym oświadczeniu.

Unikatowa kolekcja wina luksemburskiego księcia Roberta na sprzedaż / Sotheby's Unikatowa kolekcja wina luksemburskiego księcia Roberta na sprzedaż / Sotheby's