RPA apeluje do Wielkiej Brytanii o zwrot cennego diamentu. Klejnot zdobi berło królowej Elżbiety II

Największy na świecie czysty diament, który znajduje się w berle należącym dotychczas do królowej Elżbiety II stał się elementem sporu pomiędzy Wielką Brytanią a RPA. Czy klejnot zwany Wielką Gwiazdą Afryki mógł zostać skradziony?
Berło królowej Elżbiety II i spór o Wielką Gwiazdę Afryki
Berło należące dotychczas do królowej Elżbiety II posiada jeden z najcenniejszych klejnotów na świecie. Wielka Gwiazda Afryki, znana jako Cullian I, to największy na świecie czysty, oszlifowany diament, uważany przez wielu za wprost bezcenny. Teraz stał się jednak punktem zapalnym w pewnym niecodziennym konflikcie.
Według Royal Collection Trust, oryginalny klejnot był wielkości ludzkiego serca i ważył około 3106 karatów. W takiej formie został wysłany do Asscher w Amsterdamie w 1908 roku i pocięty na dziewięć dużych kamieni i 96 mniejszych kawałków.
Największy z nich, 530-karatowy Cullian I, został zakupiony przez rząd dawnego Transwalu w RPA podczas panowania brytyjskiego, a następnie podarowany królowi Edwardowi VII jako prezent urodzinowy. Osadzono go ostatecznie w berle króla i tam został do dziś.
Wielu mieszkańców RPA uważa jednak, że tak naprawdę Wielka Brytania odebrała go ich przodkom bezprawnie.
RPA kontra Wielka Brytania: Wielka Gwiazda Afryki
Konflikt w sprawie Wielkiej Gwiazdy Afryki wisiał nad RPA i Wielką Brytanią już od dawna. Śmierć królowej Elżbiety II wywołała jednak ponowną dyskusję na temat cennego klejnotu. Już teraz petycję odnośnie zwrócenia diamentu do RPA podpisało sześć tysięcy osób.
- Diament Cullian I powinien zostać zwrócony RPA ze skutkiem natychmiastowym. Minerały naszego kraju i wielu innych krajów wciąż przynoszą korzyści Wielkiej Brytanii kosztem własnych narodów – apelował w oświadczeniu prasowym działacz RPA Thanduxolo Sabelo.
Polecamy
Wielka Gwiazda Aryki a nielegalne przetargi kolonialne
Everisto Benyera - profesor polityki afrykańskiej z University of South Africa - zgadza się ze swoim poprzednikiem, zaznaczając, że Wielka Gwiazda Afryki była miejscem przetargów kolonialnych, a takowe transakcje są "nielegalne i niemoralne".
- Nasza narracja jest taka, że całe rządy Transwalu i Związku Południowej Afryki oraz towarzyszące im syndykaty górnicze były nielegalne. Otrzymanie skradzionego diamentu nie zwalnia odbiorcy z zarzutów – powiedział Everisto Benyera dla CNN.
Czy król Karol III pozwoli na odebranie swojemu państwu tak ważnej pamiątki? Po zakończeniu wszystkich uroczystości pogrzebowych w Pałacu Buckingham z pewnością sprawa będzie toczyła się dalej.
Polecamy
Popularne
- 1 WOŚP 2023. Ile zarabia Jurek Owsiak? Szef orkiestry rozlicza się z każdej złotówki
- 2 Balowa suknia księżnej Diany sprzedana za rekordową sumę! Jest najdroższą kreacją należącą do członków rodziny królewskiej
- 3 Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską najdroższą aukcją WOŚP 2023? Aktualna cena to ponad 300 tys. zł!
- 4 Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
- 5 Jeremy Sochan jako pierwszy Polak w historii wystąpi podczas Weekendu Gwiazd NBA!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Dlaczego czekolada jest taka pyszna? Naukowcy znaleźli odpowiedź!

Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

"Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu?

Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
