Pavel Durov nie żyje jak oligarcha? 

Majątek Pavla Durova szacuje się na 15,1 miliarda dolarów. Duża część jego bogactwa pochodzi z popularności Telegramu, rosyjskiej aplikacji "opozycyjnej"  – ale to nie jedyne źródło zarobku miliardera.

Reklama

Mimo to, Pavel Durov wielokrotnie podkreślał, że żyje skromnie. Niedawno zrobił to po raz kolejny. 

Telegram Telegram

- Media często nazywają mnie miliarderem, ale w przeciwieństwie do większości miliarderów nie posiadam odrzutowców, jachtów, samochodów ani wielkich domów. Tworzenie różnych rzeczy zawsze wydawało mi się czynnością bardziej satysfakcjonującą niż angażowanie się w konsumpcję – pisze Pavel Durov na oficjalnej stronie Telegramu.

Kim jest Pavel Durov - Zuckerberg Rosji?

Czy oświadczenie Pavla Durova można uznać za wiarygodne? Trudno powiedzieć. Wielu rosyjskich oligarchów zarzeka się, że są zwykłymi obywatelami Federacji Rosyjskiej, którzy niczym nie różnią się od reszty. W mediach jednak widzimy i słyszymy zupełnie coś innego, a liczne sankcje nakładane na nich przez Zachód jedynie potwierdzają te informacje.

Powszechnie uważa się jednak, że Pavel Durov bardzo wyróżnia się na tle innych rosyjskich bogaczy. Pomijając fakt, że jest spośród nich najmłodszy, rzeczywiście od wielu lat mówi się, że prowadzi wręcz ascetyczny tryb życia i nie ukrywa swojego wrogiego nastawienia do rządów Kremla czy samej „wielkiej” władzy Władimira Putina.

Więcej na temat życia Pavla Durova pisaliśmy w artykule: Wróg Putina, zwolennik wolności w sieci i najmłodszy oligarcha. Kim jest Paweł Durow - „rosyjski Mark Zuckerberg”?

 

Telegram – rosyjski Facebook i społeczność przeciwko Kremlowi

Stworzony przez Pavla Durova Telegram jest czymś na wzór zachodniego Facebooka. To właśnie dlatego często nazywa się jego założyciela „Zuckerbergiem Rosji”.

Platforma jako najważniejszy punkt swojego regulaminu uważa ochronę prywatności. Co więcej, uważa się ją za najistotniejszą aplikację „opozycyjną” wobec autorytarnych reżimów.

I choć mówi się, że Rosjanie są ogromnymi zwolennikami Władimira Putina, statystyki mówią coś zupełnie innego. Telegram posiada obecnie ponad 500 milionów aktywnych użytkowników.