Rosyjski oligarcha Oleg Tińkow krytykuje Władimira Putina i jego armię 

Rosyjski oligarcha Oleg Tińkow nie przebiera w słowach opisując rosyjską inwazję na Ukrainę. Biznesmen w swoim wpisie zamieszczonym na Instagramie nazwał ją „masakrą” i „szaloną wojną”, a rosyjskie wojska „gów***ną armią” zarządzaną przez „skacowanych generałów”.

Reklama

– To najostrzejszy antywojenny komentarz opublikowany przez rosyjskiego miliardera, jaki widziałem – skomentował na Twitterze szef moskiewskiego biura „Financial Times” Max Seddon.

Rosyjski oligarcha o wojnie w Ukrainie

Oleg Tińkow to jeden z najbardziej znanych rosyjskich przedsiębiorców, który działa w sektorze bankowym i lotniczym. W 2006 r. założył Tinkoff Bank, którego pozostawał dyrektorem zarządzającym aż do 2020 r., kiedy to ustąpił ze stanowiska. W ostatnich latach oligarcha przebywał jednak poza Rosją, znalazł się też w gronie osób objętych zachodnimi sankcjami.

Mimo to oligarcha zdaje się nie popierać wojny w Ukrainie, czemu dał wyraz w bardzo ostrym poście zamieszczonym na Instagramie w 55. dniu inwazji, kiedy siły rosyjskie rozpoczęły ofensywę we wschodnim regionie Donbasu.

Nie widzę ŻADNEGO beneficjenta tej szalonej wojny! Giną niewinni ludzie i żołnierze – zaczął po rosyjsku Tińkow.

– Generałowie, budząc się z kacem, zorientowali się, że mają gów***ną armię. A jak armia ma być dobra, skoro wszystko inne w kraju jest gów***ne i grzęźnie w nepotyzmie, lizusostwie i serwilizmie? – dodał miliarder.

W dalszej części swojego wpisu Tińkow skrytykował również urzędników kremlowskich oraz innych biznesmenów próbujących ratować „resztki majątku”.

– Oczywiście są też kretyni, którzy rysują literę „Z”, ale kretyni w każdym kraju to 10 proc. 90 proc. Rosjan jest PRZECIWKO tej wojnie! – podsumował miliarder.

Następnie oligarcha przeszedł na język angielski i zwrócił się bezpośrednio do zachodnich polityków.

– Drogi zachodzie, dajcie panu Putinowi jasną drogę wyjścia z tej sytuacji i możliwość zachowania twarzy i zakończcie tę masakrę. Bądźcie, proszę, bardziej racjonalni i humanitarni – napisał.

Oleg Tińkow ustąpił ze stanowiska dyrektora zarządzającego Tinkoff Banku w 2020 r. Instytucja odmówiła komentarza do wpisu oligarchy, twierdząc, że to „jego prywatna opinia” i miliarder nie ma już wpływu na bieżącą działalność banku.

Śledź nas na bieżąco również na Instagramie: