Peter Czernyszow, szef Kyivstar, największej ukraińskiej firmy telekomunikacyjnej, wsparł finansowo dwie pracownice brytyjskiej opieki zdrowotnej po tym, jak dowiedział się, że kobiety opłacają z własnej kieszeni nocleg w polskich hotelach dla uchodźców ukraińskim rodzinom. Rodzinom tym groziła bezdomność, ponieważ okres darmowego noclegu w Polsce dobiegał końca, a ich wizy brytyjskie nie zostały wydane ze względu na opóźnienia administracyjne.

Reklama

Współczuję im – stwierdził Czernyszow w rozmowie z „The Telegraph”.

– Rząd Wielkiej Brytanii nie spełnia swoich obietnic, w wyniku czego rodziny były zmuszone płacić za hotele. Znalazłem obie kobiety na Facebooku i napisałem im obojgu, że zapłacę – dodał biznesmen.

W ten sposób dietetyczka Sarah Ockelton oraz pielęgniarka Lauren Corbishley otrzymały od Czernyszowa równowartość 6 tys. złotych na pokrycie dotychczasowych i przyszłych kosztów pobytu w hotelach dwóch ukraińskich rodzin.

– Jestem mu taka wdzięczna – powiedziała Corbishley.

– Cóż to za człowiek, jestem w szoku. To fantastyczne wiadomości – dodała Ockleton.

Rosyjski biznesmen pomaga ukraińskim rodzinom

Czernyszow urodził się w Jekaterynburgu na Uralu, ale zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa w 2014 r., tuż po aneksji Krymu. Wtedy to wraz z rodziną przyjął obywatelstwo ukraińskie. Od tamtego czasu głośno krytykuje również politykę Władimira Putina, a jego zdaniem lutowa inwazja była „całkowicie niesprowokowana” i irracjonalna.

–To jak wojna dwóch kultur – brutalnej, średniowiecznej oraz nowoczesnej, demokratycznej i europejskiej – dodał Czernyszow. – Z ukraińskiej strony to jest teraz wielka wojna patriotyczna, w której wszyscy biorą udział. Nie widziałem jeszcze nikogo powyżej 15 roku życia, kto by jakoś nie uczestniczył w wysiłku wojennym.

Sam Chernyszow również jest w niego bardzo zaangażowany. Poza wspieraniem brytyjskich wolontariuszek pomaga też pięciu innym ukraińskim rodzinom skontaktować się z brytyjskimi sponsorami w Edynburgu w ramach programu Homes For Ukraine. Biznesmen przyczynił się również do przewiezienia 52 dzieci z domów dziecka z Dniepropietrowska do tymczasowych domów w Szkocji.