Rosjanie szykują się na najgorsze. Drastycznie obniżyli swoje wydatki i przewidują zapaść gospodarczą

W następstwie nałożenia sankcji przez kraje zachodnie rosyjscy konsumenci obniżyli swoje codzienne wydatki o niemal 10 proc. Jednocześnie rosyjski rząd wpompował w gospodarkę dodatkowe 3,5 mld dolarów, by złagodzić skutki nadchodzącego kryzysu.
Kryzys gospodarczy w Rosji
Serwis „Capital Economics” przyjrzał się danym największego rosyjskiego banku Sbierbank dotyczącym aktualnej sytuacji gospodarczej w Rosji. Z analizy wynika, że wydatki rosyjskich konsumentów na początku kwietnia tego roku spadły o 9,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r., co według serwisu jest wczesnym sygnałem głębokiej recesji, w obliczu której stoi objęta zachodnimi sankcjami Rosja.
Jednocześnie „Capital Economics” odnotował niemal 8-procentowy miesięczny wzrost cen w Rosji w marcu, co jest największym tego typu wzrostem od 1990 roku. To sprawiło z kolei, że inflacja w kraju zwiększyła się do 16,7 proc., a w kilku najbliższych miesiącach może osiągnąć pułap nawet 23 proc. Bank Światowy przewiduje natomiast, że do końca roku cała rosyjska gospodarka skurczy się o 11,2 proc.
Andriej Illarionow, były główny doradca finansowy Władimira Putina w rozmowie z BBC dodaje również, że aktualna liczba Rosjan żyjących w ubóstwie wynosi 20 mln. Jego zdaniem liczba ta może się podwoić lub nawet potroić w miarę narastających trudności gospodarczych w kraju.
Polecamy
Polecamy
Sytuacja gospodarcza Rosji – Kreml zwiększa wydatki
Powyższe informacje pojawiły się w obliczu ogłoszonego przez rosyjski rząd zwiększenia rezerwowego budżetu, który ma pomóc łagodzić skutki sankcji. Przypomnijmy, że w następstwie inwazji wojsk Kremla na Ukrainę zachodnie państwa odcięły Rosję od światowego systemu finansowego oraz międzynarodowych łańcuchów dostaw.
Jak donosi Reuters do tej pory rosyjski rząd przeznaczył już ponad 1 bilion rubli na antykryzysowe wsparcie biznesu oraz świadczenia socjalne dla rodzin. W niedzielę 10 kwietnia Kreml zapowiedział dodatkowo, że do dotychczas wpompowanych środków do rezerwowego funduszu ma trafić kolejne 273,4 mld rubli (3,5 mld dolarów) w celu dalszego redukowania gospodarczych skutków sankcji. Według agencji prawie wszystkie te środki pochodzą ze zwiększonych przychodów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu na początku tego roku.
To właśnie dlatego zdaniem Andrieja Illarionowa, jedynym skutecznym rozwiązaniem, które mogłoby przyspieszyć zakończenie wojny, jest nałożenie skutecznego embarga na rosyjskie surowce energetyczne.
Polecamy
Popularne
- 1 Najmłodszy miliarder kryptowalutowy ostrzega świat przed bitcoinem „Waluta nie ma przyszłości jako sieć płatnicza”
- 2 MARIUPOL: Najbogatszy Ukrainiec chce sprzedać luksusowy jacht i odbudować miasto
- 3 Igor Zełenski - tajemniczy zięć Władimira Putina? Niemieckie media donoszą, że od lat żyje w związku z Kateriną Tichonową
- 4 TWIGGY kiedyś była ikoną. Zobacz, jak dziś wygląda 72-letnia Lesley Lawson?
- 5 Aleksiej Nawalny demaskuje propagandę Kremla. Rosjanie nie wiedzą o sankcjach wobec rodziny Władimira Putina, bo...
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

„Dom rosyjskich zbrodni wojennych”. Światowe Forum Ekonomiczne 2022 w Davos ruszyło bez udziału Rosji

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci

Johnny Depp vs. Amber Heard: Zagraniczne media wymieniają luksusowe prezenty, które Heard dostała od Deppa
