Kryzys gospodarczy w Rosji

Serwis „Capital Economics” przyjrzał się danym największego rosyjskiego banku Sbierbank dotyczącym aktualnej sytuacji gospodarczej w Rosji. Z analizy wynika, że wydatki rosyjskich konsumentów na początku kwietnia tego roku spadły o 9,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r., co według serwisu jest wczesnym sygnałem głębokiej recesji, w obliczu której stoi objęta zachodnimi sankcjami Rosja.

Reklama

Jednocześnie „Capital Economics” odnotował niemal 8-procentowy miesięczny wzrost cen w Rosji w marcu, co jest największym tego typu wzrostem od 1990 roku. To sprawiło z kolei, że inflacja w kraju zwiększyła się do 16,7 proc., a w kilku najbliższych miesiącach może osiągnąć pułap nawet 23 proc. Bank Światowy przewiduje natomiast, że do końca roku cała rosyjska gospodarka skurczy się o 11,2 proc.

Andriej Illarionow, były główny doradca finansowy Władimira Putina w rozmowie z BBC dodaje również, że aktualna liczba Rosjan żyjących w ubóstwie wynosi 20 mln. Jego zdaniem liczba ta może się podwoić lub nawet potroić w miarę narastających trudności gospodarczych w kraju.

Sytuacja gospodarcza Rosji – Kreml zwiększa wydatki

Powyższe informacje pojawiły się w obliczu ogłoszonego przez rosyjski rząd zwiększenia rezerwowego budżetu, który ma pomóc łagodzić skutki sankcji. Przypomnijmy, że w następstwie inwazji wojsk Kremla na Ukrainę zachodnie państwa odcięły Rosję od światowego systemu finansowego oraz międzynarodowych łańcuchów dostaw.

Jak donosi Reuters do tej pory rosyjski rząd przeznaczył już ponad 1 bilion rubli na antykryzysowe wsparcie biznesu oraz świadczenia socjalne dla rodzin. W niedzielę 10 kwietnia Kreml zapowiedział dodatkowo, że do dotychczas wpompowanych środków do rezerwowego funduszu ma trafić kolejne 273,4 mld rubli (3,5 mld dolarów) w celu dalszego redukowania gospodarczych skutków sankcji. Według agencji prawie wszystkie te środki pochodzą ze zwiększonych przychodów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu na początku tego roku.

To właśnie dlatego zdaniem Andrieja Illarionowa, jedynym skutecznym rozwiązaniem, które mogłoby przyspieszyć zakończenie wojny, jest nałożenie skutecznego embarga na rosyjskie surowce energetyczne.