Roger Federer przechodzi na emeryturę

Mówi się, że Roger Federer – tuż obok Rafaela Nadala i Novaka Djokovica - był prekursorem złotej ery męskiego tenisa. Dziś jednak, po 24 latach kariery, tenisista postanawia przejść na emeryturę, dziękując swojej sportowej rodzinie za „spełnienie najskrytszych marzeń młodego chłopaka ze Szwajcarii”.

Reklama

- Jak wielu z was wie, ostatnie trzy lata postawiły przede mną wiele wyzwań w postaci kontuzji i operacji. Ciężko pracowałem, aby wrócić do pełni formy fizycznej, ale znam też możliwości i ograniczenia swojego ciała, które ostatnio wysłało mi jasny przekaz.  Tenis był dla mnie hojniejszy, niż mógłbym przypuszczać, ale teraz muszę uznać, że nadszedł już czas na zakończenie kariery – mówił Roger Federer w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Roger Federer - statystyki 

103 zwycięstwa na korcie, w tym 20 wielkoszlemowych, ośmiokrotna wygrana Wimbledonu, sześciokrotne zwycięstwo Australian Open, pięciokrotny tytuł mistrza US Open i w końcu triumf na French Open – Roger Federer przez 310 tygodni utrzymywał się na szczycie rankingu ATP. Jego kariera i on sam na zawsze pozostaną wielką legendą tenisa i całego świata sportu.

- To słodko-gorzka decyzja, ponieważ będę tęsknić za wszystkim, co dał mi sport. Ale jednocześnie jest tak wiele do świętowania! Uważam się za jednego z najszczęśliwszych ludzi na Ziemi. Otrzymałem szczególny talent do gry w tenisa i osiągnąłem poziom, który przez wiele lat wydawał mi się nieuchwytny – dodaje Roger Federer.

Roger Federer po raz ostatni pojawi się na korcie podczas Laver Camp, który odbędzie się w dniach 23-25 września 2022. Podobno 22 września zagra też z Kate Middleton! 

 

Tymczasem przedstawiamy wam kilka faktów  z życia Rogera Federera, o których nie wszyscy wiedzieli. 

1. Roger Federer posiada dwa obywatelstwa

Roger Federer urodził się w 1981 roku w Bazylei w Szwajcarii. Rodzice nadali mu takie, a nie inne imię, ponieważ uważali, że łatwiej wymawia się je po angielsku niż te, które w kraju były wówczas popularne.

Okazuje się bowiem, że oprócz obywatelstwa szwajcarskiego, tenisista posiada także obywatelstwo RPA, ponieważ właśnie stamtąd pochodzi jego matka, Lynette Federer.

2. Roger Federer - matka 

Lynette Federer była jedną z najbardziej wysportowanych uczennic liceum w Johannesburgu. Uprawiała lekkoatletykę, grała w siatkówkę, a nawet rozpoczynała karierę jako hokeistka. Ze względu na kontuzję, musiała jednak zrezygnować z dalszych planów sportowych.

Mimo to, rodzice Rogera Federera tuż przed jego urodzeniem bardzo często grywali w tenisa. Można powiedzieć więc, że wielki talent ma we krwi!

 

3. Roger Federer - uczeń przerósł mistrza

Największym autorytetem dla Rogera Federera był Pete Sampras, który w swojej karierze zdobył 14 tytułów Grand Slam.

Okazało się jednak, że po latach uczeń przerósł samego mistrza. Szwajcarski tenisista pobił ten rekord jeszcze w 2009 roku podczas Wimbledonu, a zwycięstw – jak wiemy – z roku na rok przybywało.

4. Ulubiona kuchnia Rogera Federera

Podobno Robert Federer uwielbia włoską kuchnię. Kiedy tylko ma taką możliwość, zajada się daniami przygotowywanymi zarówno w restauracjach, jak i tymi przygotowywanymi w domu.

Najbardziej umiłował sobie makaron. Co ciekawe, podpisał nawet umowę z marką Barilla Pasta, od której dostał spersonalizowany makaron.

5. Personalizowana rakieta Rogera Federera

Oprócz własnego makaronu Roger Federer posiada także personalizowaną rakietę  WILSON PRO STAFF RF97 Federer. Stworzyła ją dla niego kultowa marka Priority One.

6. Roger Federer ikoną stylu

W 2016 roku Roger Federer został okrzyknięty przez Magazyn GQ „Najbardziej stylowym mężczyzną”.

Tenisista jest znany z tego, że na kort wybiera zwykle kolorowe stroje, a nie, jak można by przypuszczać, typową biel.

 

7. Roger Federer gra na pianinie 

Okazuje się, że Roger Federer jest człowiekiem wielu talentów. Jako dziecko był świetny nie tylko w tenisie, ale także w koszykówce, badmintonie czy… w grze na pianinie! Podobno do dziś muzyka go relaksuje, choć raczej nie ta klasyczna.

8. Ulubiony zespół Rogera Federera

Roger Federer, podobnie jak Iga Świątek, uwielbia hard rocka. W jego słuchawkach najczęściej grają kultowe kawałki AC/DC.