Sanna Marin - premierka Finlandii - gwiazdą social mediów 

Wizerunek publiczny obecnej premierki Finlandii w niczym nie przypomina wizerunku typowego europejskiego polityka, do którego przywykliśmy. Sanna Marin jest przede wszystkim młoda – swój urząd objęła w 2019 r. w wieku zaledwie 33 lat, co czyni ją nie tylko najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii, ale też najmłodszą polityczką na stanowisku prezesa rady ministrów w całej Europie.

Reklama

Sanna Marin jest poza tym bardzo aktywna w mediach społecznościowych – regularnie zamieszcza w sieci zdjęcia swoich aktywności, a jej Instagram śledzi ponad 720 tys. osób. To właśnie za pośrednictwem tego serwisu polityczka poinformowała też, że wybiera się wakacje w towarzystwie swojego męża, fińskiego piłkarza Markusa Räikkönena.

Sanna Marin - premierka Finlandii na rockowym festiwalu

Para rozpoczęła urlop od uczestnictwa w legendarnym Ruisrock – drugim najstarszym festiwalu muzyki rockowej w Europie organizowanym na wyspie Ruissalo w pobliżu miasta Turku w południowo-zachodniej części Finlandii. Festiwalowi fotografowie uchwycili Sannę Marin podczas zabawy, a jej stylizacja prędko stała się hitem internetu.

Polityczka ubrana jest na zdjęciu w czarną skórzaną ramoneskę, czarny t-shirt oraz postrzępione dżinsowe szorty podkreślające jej smukłą sylwetkę. Rockowy styl młodej premierki bardzo przypadł do gustu nie tylko Finom, ale też mediom na całym świecie.

– Nawet nie próbujcie udawać, że wasz premier jest tak niewymuszenie fajny, jak Sanna Marin na Ruisrock Festival w ten weekend – napisał na Twitterze dziennikarz serwisu Euronews David Mac Dougall.

To jednak nie pierwszy raz, gdy stylizacja Sanny Marin odbił się szerokim echem w sieci. W 2020 r. polityczka znalazła się na okładce magazynu „Trendi” w samej marynarce – bez stanika pod spodem.

Sanna Marin – kim jest obecna premierka Finlandii

Sanna Marin urodziła się w 1985 r. w Helsinkach jako córka pary jednopłciowej – wychowywana była przez swoją matkę i jej partnerkę.

W 2017 r. uzyskała tytuł magistra prawa administracyjnego na uniwersytecie w mieście Tempere, gdzie została też przewodniczącą rady miejskiej. Ponadto Sanna Marin płynnie posługuje się czterema językami – fińskim, szwedzkim, angielskim oraz niemieckim. 

W 2019 r. zastąpiła na stanowisku premiera polityka partii socjaldemokratycznej Anttiego Rinne, w 2020 r. została też szefową całego ugrupowania. Ma także szansę zapisać się w historii jako polityczka, która wprowadzi Finlandię w szeregi NATO.