Robert Makłowicz: Za co kochamy krakowskiego krytyka kulinarnego?

Wszyscy kochamy Roberta Makłowicza. O dziennikarzu i podróżniku powstało już wiele memów, fragmenty z jego programu kulinarnego są hitami YouTube’a, a sam smakosz został nawet bohaterem kilku piosenek.

Reklama

Robert Makłowicz najbardziej znany jest dzięki swojemu programowi telewizyjnemu emitowanemu w TVP od 1998 roku, ale od tego czasu został też youtuberem, prowadził autorską audycję w Newonce.radio, ma na koncie także niewielką karierę filmową (występ m.in. w "Lejdis") i dubbingową (tegoroczny "Asteriks i Obeliks: Imperium smoka").

Teraz krytyk kulinarny sprawdzi się w nowej, chociaż jakby przygotowanej dla niego roli. Zostanie Bartolini Bartłomiejem w "Przygodach Baltazara Gąbki".

"Przygody Baltazara Gąbki": książki, serial i... słuchowisko

Kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka jest bohaterem cyklu o Baltazarze Gąbce. Najstarsi będą znać go z wychodzących w latach 1966-1982 książek Stanisława Pagaczewskiego, trochę młodsi ze stworzonego przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej serialu animowanego, a najmłodsi… Najmłodsi będą mieli szansę poznać teraz, dzięki nowemu słuchowisku powstałemu przy współpracy Empiku i Wydawnictwa Literackiego.

Czy Robert Makłowicz czuje podobieństwo łączące go ze swoją postacią?

- Jestem krępy i niewysoki, tak jak Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, mamma mia! Ale nie jestem aż tak pękaty jak on – żartuje Robert Makłowicz.

Są jednak pewne cechy, które obu znawców kuchni łączą.

- Charakterologicznie jesteśmy o tyle podobni do siebie, że również macham łapami, gestykuluję żwawo, mam w sobie pewne cechy Włocha z Południa, mimo że z południowych Włoch nie pochodzę – dodaje Robert Makłowicz.

Słuchowisko "Przygody Baltazara Gąbki: Kuba Wojewódzki, Ralph Kaminski i Robert Makłowicz

Robert Makłowicz nie jest jedyną gwiazdą 17-godzinnego słuchowiska, które łączy w sobie przygody zebrane w książkach "Porwanie Baltazara Gąbki", "Misja Baltazara Gąbki" oraz "Gąbka i latające talerze". Twórcy przygotowali jeszcze kilka niespodzianek.

Artur Barciś będzie głosem Baltazara Gąbki, zaś w rolę Smoka Wawelskiego wcieli się Wiktor Zborowski. W słuchowisku usłyszymy także głosy: Kuby Wojewódzkiego (książę Krak), Sandry Drzymalskiej (szpieg Don Pedro), Ralpha Kaminskiego (Mżawka z Krainy Deszczowców) oraz Krzysztofa Czeczota (Wielki Deszczowiec). Narratorem opowieści będzie Janusz Zadura.

Słuchowisko dostępne jest w aplikacji Empik Go.