Rihanna najmłodszą miliarderką 

Choć Rihanna już od trzech lat regularnie pojawiała się na liście  najbogatszych kobiet Forbesa, które samodzielnie dorobiły się swojej fortuny, to dopiero teraz ta pochodząca z Barbadosu artystka przebiła magiczną barierę miliarda dolarów.

Reklama

Z majątkiem szacowanym na 1,4 mld dolarów wokalistka znalazła się na 21 miejscu zestawienia. 34-letnia Rihanna jest jednocześnie jedyną kobietą miliarderką z wspomnianej listy, która zgromadziła swoją fortunę przed ukończeniem czterdziestego roku życia.

Rihanna - majątek

Rozpoznawalność na całym świecie, a co za tym idzie – część swojego sukcesu finansowego, artystka zawdzięcza oczywiście swojej karierze muzycznej, ale znaczna większość jej majątku pochodzi z jej działalności biznesowej. Najbardziej znanymi przedsięwzięciami Rihanny są marki Fenty Beauty, Fenty Skin oraz Savage x Fenty.

W 2020 r. samo tylko Fenty Beauty wygenerowało dochód na poziomie 550 mln dolarów, przy czym Rihanna posiada połowę udziałów firmy. Druga należy natomiast do grupy LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy). Warto jednocześnie zaznaczyć, że 34-letnia artystka została pierwszą kobietą i pierwszą niebiałą kobietą, której marka została włączona do portfolio francuskiego koncernu.

W marcu tego roku „Bloomberg” informował z kolei, że marka bieliźniana Savage x Fenty przed swoim debiutem na giełdzie potencjalnie może być wyceniana na 3 mld dolarów. Do Rihanny należy 30 proc. akcji spółki.

Rihanna - działalność charytatywna

Sama artystka podkreśla jednak na każdym kroku, że bogactwo jest niejako skutkiem ubocznym jej działalności i nigdy nie skupiała się na wycenach i kolejnych osiągnięciach. W 2019 r. w wywiadzie dla „New York Timesa” stwierdziła, że „nigdy nie planowała zbijać fortuny”, a osiągnięcie sukcesu finansowego „nie sprawi, że przestanie pracować”.

Rihanna zaznacza jednocześnie, że większość jej majątku i tak zostanie przeznaczona na wsparcie „spraw, które się liczą”. W 2012 r. artystka stworzyła zaangażowała się w działalność filantropijną za pośrednictwem organizacji Clara Lionel Foundation (CLF), która wspiera i finansuje projekty naukowe i inicjatywy proekologiczne.

Fundacja zebrała m.in. 60 mln dolarów na pomoc kobietom i dzieciom cierpiącym na wirusa HIV oraz AIDS. Organizacja przekazała też 15 mln dolarów na konto osiemnastu grup zajmujących się równością i sprawiedliwością klimatyczną. Według strony internetowej CLF organizacje te są „prowadzone przez kobiety, młodzież, osoby niebiałe i przedstawicieli mniejszości LGBTQIA+” w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach.

– Moje pieniądze nigdy nie były dla mnie, zawsze były po to, bym mogła pomóc innym – mówiła Rihanna.