Niebezpieczny spadek bogactwa rosyjskich oligarchów

Jak podaje doroczny ranking najbogatszych przygotowywany przez Forbes, łączna liczba milionerów skurczyła się o trzydzieści cztery nazwiska. Aktualnie na liście znajdziemy 2668 osób, które  łącznie dysponują majątkiem 12,7 biliona dolarów, a więc niższym niż w roku poprzednim o prawie pół biliona dolarów.

Reklama

Forbes zwraca uwagę na sytuację rosyjskich oligarchów – sankcje nałożone przez Zachód na Federację Rosyjską, spadek wartości rubla i przecena rosyjskich aktywów notowanych na giełdach sprawiły, że żaden z nich nie może pochwalić się wzrostem dochodów. Całkowity majątek rosyjskich miliarderów spadł o ponad 260 miliardów dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najbogatszy Rosjanin - lista Forbesa 

Najbogatszym Rosjaninem pozostaje do dziś Władimir Lisin, czyli tzw. „stalowy baron”( aktualnie 18,4 mld dolarów, strata 7,8 mld dolarów). Na drugim miejscu stoi Władimir Potanin (aktualnie 17,3 mld dolarów; strata 10 mld dolarów), a na trzecim Paweł Durow (aktualnie 15,1 mld dolarów; strata 2 mld dolarów).

Okazuje się jednak, że największą stratę zanotowali milionerzy, którzy zbudowali swój majątek na surowcach. Niektórzy stracili nawet ponad połowę dotychczasowego dochodu.

 

Elon Musk – najbogatszym człowiekiem na świecie

Elon Musk po raz pierwszy został najbogatszym człowiekiem na świecie. Szef SpaceX dysponuje obecnie majątkiem 219 miliardów dolarów, co oznacza, że w ciągu roku powiększył swoje bogactwo o 68 miliardów dolarów. Jak twierdzą specjaliści, głównym powodem wzrostu stanu posiadania Elona Muska był ogromny wzrost akcji Tesli, wynoszący 70 proc.

Tym samym amerykański miliarder przeskoczył w rankingu Jeffa Bezosa z Amazon, którego majątek spadł do 171 miliardów dolarów po niewielkim spadku ceny akcji firmy i darowiznach na cele charytatywne.

Michał Sołowow – najbogatszy człowiek w Polsce

Forbes wymienia w rankingu najbogatszych także siedmiu Polaków, z których najbogatszym jest Michał Sołowow, właściciel Synthos, który dysponuje majątkiem wartym 6,1 miliardów dolarów.

Na drugim miejscu najbogatszych Polaków znajduje się Jerzy Starak (4 mld dolarów), a na trzecim Tomasz Biernacki (3,3 mld dolarów), którego uważa się za jednego z najbardziej tajemniczych biznesmenów, ponieważ nigdy nie udzielił wywiadu i nigdy nie opublikował swojego zdjęcia.

Do grupy najbogatszych dołączyło też wiele nowych, ciekawych nazwisk, w tym  dodatkowo: Peter Jackson - reżyser "Władcy Pierścieni"  czy Rihanna.

SPODOBAŁ CI SIĘ WELL.PL? ZAPRASZAMY NA NASZ INSTAGRAM: