Ramzan Kadyrow i luksusy w Dubaju 

Czeczeński wódz Ramzan Kadyrow to jeden z najwierniejszych sprzymierzeńców Władimira Putina, który uważa, że pokojowe negocjacje między Moskwą a Kijowem są bezcelowe i nawołuje do „pełnego zakończenia tego, co już rozpoczęto”. Kadyrow miał też wesprzeć militarnie rosyjskie wojska w trwającej od ponad miesiąca inwazji w Ukrainie.

Reklama

Dlatego też dziennikarze „Ukraińskiej Prawdy” postanowili przyjrzeć się bliżej majątkowi czeczeńskiego przywódcy.

Warta 7 mln willa w Dubaju

Według ustaleń dziennikarzy „Ukraińskiej Prawdy” Ramzan Kadyrow jest posiadaczem m.in. wartego 80 mln dolarów prywatnego samolotu Airbus A319, którym tylko na przełomie 2021 i 2022 r. czternaście razy miał podróżować między Czeczenią a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Na podstawie analizy tras Airbusa oraz zdjęć Kadyrowa i jego współpracowników pojawiających się w mediach społecznościowych dziennikarze ukraińskiego serwisu odkryli także dokładną lokalizację luksusowej willi czeczeńskiego przywódcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Posiadłość znajduje się w Dubaju i jest jedną z dwóch największych nieruchomości na terenie pięciogwiazdkowego kurortu Jumeirah Zabeel Saray Royal Residences położonego na wyspie Dżamira – jednej z trzech słynnych sztucznych Wysp Palmowych. Okolica jest jedną z najbardziej luksusowych lokalizacji w całym Dubaju, a szacunkowy koszt willi Kadyrowa wynosi ok. 7 mln dolarów.

Po rosyjskim ataku na Ukrainę dziennikarzom „Prawdy” udało się też odwiedzić teren kurortu i sfotografować posiadłość czeczeńskiego przywódcy. Na jej terenie stale przebywa 3-4 strażników, a nieruchomością pod nieobecność gospodarza opiekuje się oficjalny doradca i przedstawiciel Kadyrowa w krajach arabskich i muzułmańskich Turko Daudow. Sam przywódca Czeczenii miał też przyjmować wielu gości w swojej willi, w 2017 r. sfotografowano tam m.in. boksera Mike’a Tysona.

Jednocześnie dziennikarze „Ukraińskiej Prawdy” zaapelowali do czytelników i opinii publicznej z całego świata o pomoc w odnalezieniu innych posiadłości w Dubaju należących do rosyjskiej elity i sprzymierzeńców Władimira Putina, którzy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajdują schronienie przed europejskimi sankcjami.