Rafael Nadal - ciekawostki o słynnym tenisiście 

Rafael Nadal znany jest głównie z kortów tenisowych, wielkich zwycięstw i niezwykłej siły woli. Choć słynny hiszpański tenisista ma miliony fanów na całym świecie (w tym Igę Świątek, bo polska tenisistka przyznała, że uwielbia jego sposób gry), Rafael Nadal niechętnie dzieli się swoim życiem prywatnym z medialnym światem.

Reklama

Mimo to, jest kilka ciekawostek, które "przeciekły" do prasy. A zatem – co powinniśmy wiedzieć na temat jednego z największych tenisistów wszech czasów? Oto 10 mało znanych faktów z życia Rafaela Nadala: 

1. Rafael Nadal i piłka nożna? 

Rafael Nadal piłkę nożną ma we krwi. Jego wujek – Miguel Angel Nadal – jest emerytowanym zawodnikiem FC Barcelona i RCD Mallorca. Tenisista już jako dwunastolatek został postawiony przed bardzo poważnym dylematem. Kontynuować karierę piłkarza czy poświęcić się wymagającym treningom gry w tenisa?

Okazuje się, że rokowania w dyscyplinie piłki nożnej były całkiem dobre, dlatego kontynuowanie pełnego wymiaru treningów tenisa wydawało się zbędne. Rafael Nadal wybrał jednak to drugie. I choć łatwo sobie wyobrazić, jak dobrze sprawdzałby się na boisku, większość jego bliskich uważa, że podjął dobrą decyzję.

2. Rafael Nadal i stara rakieta do tenisa

Najlepsi tenisiści na świecie zwykle grają rakietami najnowszej technologii. Rafael Nadal jednak od lat pozostaje wierny Babolatowi – spersonalizowanej wersji rakiety Aero Pro Drive – czyli modelu, który nie jest już nawet produkowany.

Tenisista maluje swoją starą rakietę tak, aby wyglądała jak najnowszy model z linii, ale w rzeczywistości przez całą swoją karierę nie zmienił swojej „staruszki” ani razu.

3. Rafael Nadal jest jednym z najmłodszych zwycięzców ATP

W kwietniu 2002 roku hiszpański tenisista odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Mierzył się wówczas z Ramonem Delgado podczas meczu granego na Majorce. Dzięki tej grze stał się dziewiątym graczem w historii, który wygrał mecz ATP przed 16. rokiem życia.

 

4. Rafael Nadal jest leworęczny? Tylko w teorii

Rafael Nadal jest leworęczny? Tak ale tylko na korcie tenisowym. Gdy Rafael Nadal rozpoczynał swoją karierę, jego wuj i długoletni trener – Toni Nadal – zauważył, że uderza on forhendami po obu stronach.

Po pewnym czasie zauważono, że jego silny praworęczny bekhand może stać się poważnym zagrożeniem w późniejszym życiu. To właśnie dlatego Hiszpan gra teraz lewą ręką.

5. Rafael Nadal i jego przesądy

Co ciekawe, hiszpański tenisista jest bardzo przesądny. Jednym z najbardziej zauważalnych rytuałów Rafaela Nadala podczas meczu jest ustawianie butelek z wodą w „kolejce”. Przed każdą zmianą butelki ponownie ustawia je w odpowiednim porządku. 

6. Asteroida Rafaela Nadala

Kiedy w 2003 roku w Observatorio Astronomico de Mallorca odkryło nową asteroidę, Rafael Nadal był dopiero dobrze zapowiadającym się tenisistą – miał wówczas na swoim koncie wiele wyróżnień. Mimo to naukowcy postanowili nazwać 128036 imieniem tenisisty. Tym samym Rafael Nadal przeszedł nie tylko do historii tenisa, ale również astronomii! 

 

7. Rafael Nadal jest nazywany „Królem Gliny”

„Król Gliny” – tak właśnie mówią na Rafaela Nadala, który uważany jest za najlepszego tenisistę na kortach ziemnych. I trudno się temu dziwić. Hiszpan ma na swoim koncie mnóstwo osiągnięć, agresywną grę i ciężką rotację górną, a także niesamowitą szybkość oraz siłę. 

8. Rafael Nadal zagrał w teledysku Shakiry

Shakira zaproponowała Rafaelowi Nadalowi rolę w teledysku do piosenki „Gypsy” z albumu „She Wolf”. Tenisista zagrał w nim obiekt zainteresowania piosenkarki. Co ciekawe, Rafael Nadal do dziś przyjaźni się z Shakirą oraz z jej długoletnim partnerem, Gerardem Pique.

9. Rafael Nadal gryzie swoje trofea

Po pierwszym zwycięstwie na French Open w 2004 roku Rafael Nadal podczas sesji udawał, że gryzie swoje trofeum. Od tej pory to jeden z najbardziej charakterystycznych gestów hiszpańskiego tenisisty, który powtarza po każdej wygranej.

10. Nie tylko tenis, czyli hobby Rafaela Nadala

Okazuje się, że Rafael Nadal uwielbia także inne sporty. Gdy ma trochę wolnego czasu gra w golfa i pokera. W obu dziedzinach zdobył poziom konkurencyjny. Uwielbia również łowić ryby. 

11. Rafael Nadal - żona 

Rafael Nadal jest żonaty. W 2019 roku wziął huczny ślub ze swoją długoletnią przyjaciółką Marią Franciscą Perello. Tenisista jest o dwa lata starszy od swojej ukochanej i ich miłość pamięta czasy szkoły. Oboje pochodzą z Majorki, gdzie odbyła się uroczystość zaślubin. Na ślubie Rafaela Nadala pojawił się nawet król Hiszpanii Juan Carlos I. 

Żona tenisisty jest z zawodu ekonomistką, a aktualnie zarządza fundacją Rafaela Nadala. 

Maria Francisca Perello i Rafael Nadal unikają rozgłosu i rzadko udzielają wywiadów. 

12. Rafael Nadal - ulubione filmy 

Jak przyznał Rafael Nadal w jednym z wywiadów, jego ulubionymi filmami są "Gladiator" i "Tytanic".