Intymna korespondencja księżnej Diany sprzedana

Jak informują brytyjskie media, podczas aukcji w Lay's Auctioneers organizowanej w połowie lutego 2023 roku, prywatna korespondencja księżnej Diany Spencer została kupiona za 175 tys. dolarów. Kolekcja intymnych listów od 25 lat należała do Susie i Tareka Kassemów i obejmowała subiektywne spojrzenie na wydarzenia z dwóch ostatnich lat życia księżnej. 

Reklama

- Susie i Tarek byli najbliższymi przyjaciółmi księżnej Diany. Przechowywali jej listy przed 25 lat. Każdy odzwierciedla ich szczególny i pełen miłości związek z jedną z najwspanialszych kobiet w historii. Nie chcą jednak, aby ich pamiątka była przekazywana z pokolenia na pokolenie – czytamy w oficjalnym komunikacie Lay's Auctioneerss.

Zbiór korespondencji składa się z 30 listów ilustrujących niezwykle ciepłe, czarujące i pełne miłości usposobienie Diany.

Niektóre z nich nawiązują do jej ogólnego samopoczucia i przemyśleń na temat życia na królewskim dworze. Wśród intymnych zwierzeń Lady Di szczególnym zainteresowaniem mediów cieszył się list, w których księżna poruszała temat rozwodu z księciem Karolem.

- Przeżywam bardzo trudny okres. Wywierana na mnie presja jest ciężka i wychodzi z każdej strony. Czasami trudno mi podnieść głowę, dlatego dziś klęczę na kolanach. Marzę o tym, by rozwód był już za mną (…) - brzmi fragment jednego z listów wystawionych na aukcję.

Czy intymna korespondencja księżnej Diana powinna pójść pod młotek? W brytyjskich mediach pojawiło się wiele głosów oburzenia. Jednak Susie i Tarek Kassemowie nie bez powodu zdecydowali się na sprzedaż cennej pamiątki po Dianie Spencer. 

 

Intymne listy księżnej Diany - właściciele tłumaczą sprzedaż

Korespondencja księżnej Diany / Lay's Auctioneers Korespondencja księżnej Diany / Lay's Auctioneers

Susie i Tarek Kassemowie w wielu wywiadach opowiadali o swoim zachwycie postawą księżnej Diany. Fascynowała ich jej wpływowość, miłość do ludzi, empatia i poświęcenie. Zdawali sobie sprawę z tego, że korespondencja, którą wymieniali z Lady Di może, podobnie jak ona sama, zdziałać wiele dobrego. Postanowili więc to wykorzystać.

Jak zapowiadał Lay Auctioners, dochód ze sprzedaży listów księżnej Diany zostanie w całości przekazany kilku organizacjom charytatywnym, które niegdyś zajmowały szczególne miejsce zarówno w sercu samej Lady Di, jak i jej przyjaciół.

Adresaci listów księżnej Diany zapewniają również, że ta najbardziej intymna część listów nie trafiła jednak na sprzedaż i pozostaje w ich zbiorach.