Wykrywacz metali i cenny skarb dawnego Rzymu

Daniel Lüdin - Szwajcar od lat pasjonujący się poszukiwaniem metalurgicznych perełek - odkrył pewien tajemniczy dzban, w którym ukryty został… skarb z  wczesnych czasów Europy.

Reklama

Jak się okazało, dzban znaleziony na terenie zamku Wildenstein w Bubendorf wypełniony był niespełna 1300 starożytnymi monetami. Daniel Lüdin od razu zawiadomił o swoim odkryciu miejscowy organ Archeologie Baselland.

 Archeologie Baselland Archeologie Baselland

Eksperci od archeologii w mgnieniu oka znaleźli się na miejscu. Wspólnymi siłami wyciągnęli dzban w całości z ziemi i rozpoczęli dyskusję dotyczącą wartości monet. Ostatecznie doszli do wniosku, że mogą pochodzić nawet z IV wieku, ale dla lepszych efektów badań, postanowili sięgnąć po profesjonalny sprzęt.

 Archeologie Baselland Archeologie Baselland

 

Korzystając z tomografii komputerowej w Szwajcarskich Federalnych Laboratoriach Testowania i Badań Materiałowych, naukowcy byli w stanie przeniknąć do monet bez ich rozdzielania. Jakie informacje odkryli?

 

Stare monety z Rzymu - tajemnica początków Europy

Wewnątrz monet pojawiły się mikroskopijne cząsteczki ludzkiej skóry. Oznaczało to, że prawdopodobnie w przeszłości skarb pełnił funkcję ofiary składanej bogom.

 Archeologie Baselland Archeologie Baselland

Monety prawdopodobnie zostały wybite za czasów Konstantyna Wielkiego, który rządził Cesarstwem Rzymskich w latach 306-377 n.e. Miejsce odkrycia budzi jednak pewne wątpliwości. Okazuje się, że Bubendorf leży na granicy trzech dawnych rzymskich granic.  Może zakopano je na rzecz pokoju?

- Gdy odkryto dzban monet w Bubendorf, doszliśmy do wniosku, że do tej pory nie posiadaliśmy jeszcze tak cennych artefaktów Imperium Rzymskiego. Te lata charakteryzują się większą stabilnością polityczną i pewnym ożywieniem gospodarczym. Z jednej strony znalezisko jest wyjątkowe, z drugiej jednak niesie za sobą dalsze tajemnice. Z jakich powodów zakopano monety i dlaczego nikt nie próbował ich odzyskać? – pytają badacze z Archeologie Baselland w oficjalnym oświadczeniu.

To wyjątkowe odkrycie, jak widzimy, rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Mimo to archeolodzy uważają, że na naszych oczach powstaje nowa narracja epoki pokoju we wczesnej historii Europy.