Polski podbój kosmosu. „Myślimy nawet o małej, technicznej misji na Księżyc”

Jakie są główne cele Krajowego Programu Kosmicznego, w jakich obszarach mamy przewagę nad resztą świata i czy Polska ma szansę wysłać na Księżyc swoją własną misję badawczą? Między innymi o tym dyskutowali eksperci oraz ekspertki podczas panelu „Przemysł kosmiczny” na tegorocznym Ekonomicznym Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Sukcesy i priorytety Polskiej Agencji Kosmicznej
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) może dotychczas pochwalić się kilkoma sukcesami w zakresie eksploracji kosmosu. Mówił o nich prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, podczas panelu dyskusyjnego na tegorocznym Ekonomicznym Kongresie Gospodarczym.
– Polska aparatura leciała w ponad 80 misjach nie tylko wokół Ziemi, ale i na Księżyc, i na Marsa – wliczał prof. Wrochna.
– Ponadto 400 polskich firm jest zarejestrowanych w przetargach Europejskiej Agencji Kosmicznej, z tego 150 wygrywało już te przetargi. Myślimy nawet o małej, technicznej misji na Księżyc – mały łazik z dziesięciokilogramowym ładunkiem aparatury – to jest w naszym zasięgu – dodał.
Polecamy
Prezes POLSA omówił również główne priorytety zawarte w Krajowym Programie Kosmicznych, na których agencja w szczególności zamierza się skupić w najbliższych latach.
Wśród głównych punktów programu prof. Wrochna wymienił konstruowanie i wynoszenie statków kosmicznych, budowę własnej konstelacji satelitarnej do obserwacji Ziemi Mikroglob oraz Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, a także zadbanie o bezpieczeństwo kosmiczne w zakresie eliminacji odpadów z orbity okołoziemskiej. To właśnie w tym ostatnim aspekcie prof. Wrochna upatruje największych sukcesów Polski w przyszłości.
– Polska dostarcza najwięcej danych do konsorcjum EU SST (European Space Surveillance & Tracking, wyszukiwanie i obserwowanie satelitów – red.). Własnością polskich firm, instytucji naukowych, Polskiej Agencji Kosmicznej jest około dwudziestu teleskopów i budujemy nowe – mówił prezes POLSA.
Polecamy
Kosmiczne odpady a zagrożenie dla środowiska
Istotność bezpieczeństwa kosmicznego podkreślała również Anna Fogtman, specjalistka od załogowej eksploracji kosmosu w firmie SpaceApps współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną.
– Zwiększający się ruch na orbitach okołoziemskich stwarza zagrożenie dla innych statków załogowych i bezzałogowych i ich kolizji. Ponadto coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ ton aluminium [unoszących się nad Ziemią], które po spaleniu w atmosferze przyczynią się do powstania nowej dziury ozonowej – mówiła Fogtman.
Specjalistka zwracała również uwagę na to, że śmieci orbitujące wokół Ziemi już teraz w znacznym stopniu utrudniają prowadzenie obserwacji astronomicznych oraz wpływają na ziemskie ekosystemy oraz migracje zwierząt.
– Uważam, że te domeny [walki ze śmieciami kosmicznymi] będą w przyszłości jeszcze bardziej wspierane budżetowo przez międzynarodowe agencje kosmiczne i jest to zdecydowanie dziedzina, w której Polska jest mocna – dodała Fogtman.
Polecamy
Popularne
- 1 WELL TALK: Słynny polski sommelier Piotr Kamecki o tym, jak Polacy piją wino: "Wielu kupuje butelkę, bo podoba im się etykietka"
- 2 Tom Cruise na planie "Mission: Impossible 8" wisi na skrzydle samolotu! I to nie jest fotomontaż
- 3 Bill Gates pokazał swoje CV sprzed 48 lat. „Jestem pewien, że wasze wyglądają dużo lepiej niż moje”
- 4 WIMBLEDON 2022: Iga Świątek kontra Lesley Pattinama Kerkhove. Kim jest holenderska zawodniczka i jaki ma plan?
- 5 Rihanna rekinem biznesu! Właśnie została najmłodszą miliarderką w USA, która samodzielnie dorobiła się swojej fortuny
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wielki sukces polskiego architekta. Zaprojektował dom do nowej produkcji Netflixa

Córka Elvisa Presleya straciła miliony. Kim jest Lisa Maria Presley i jak roztrwoniła fortunę ojca?

WELL LIST: 10 najlepszych luksusowych hoteli nad polskim morzem, które warto odwiedzić właśnie teraz!

URLOP IDEALNY, czyli 7 prostych kroków do totalnego resetu na wakacjach. To prostsze niż myślisz!
