Pogrzeb królowej Elżbiety II: Królewski karawan projektu Jej Wysokości

W środę, 14 września 2022 roku, karawan z trumną królowej Elżbiety II przebył drogę z Pałacu Buckingham do Westminster Hall w Londynie. I choć na pierwszy rzut oka sam pojazd wydawał się podobny do reszty samochodów państwowych, w rzeczywistości jest wyjątkowy, bo został zaprojektowany przez samą monarchinię. 

Reklama

Królowa Elżbieta II, tak jak w przypadku wszelkich ustaleń pogrzebowych, miała decydujący głos w sprawie tego, jak będzie wyglądał pogrzebowy kawaran. Po licznych konsultacjach Jej Wysokości z The Royal Household i Jaguarem, ostateczny model pojazdu został zaakceptowany zaledwie tydzień przed śmiercią.

 

Spersonalizowany karawan to Jaguar Land Rover w kolorze Royal Claret, podobnie jak w przypadku większości pojazdów używanych przez brytyjską rodzinę królewską. Wzbogacono go jednak o szyfr Królowej i duże okna, które udostępniają poddanym widok na trumnę.

Pogrzeb królowej Elżbiety II: Karawan to spersonalizowany Jaguar Land Rover / Getty Images Pogrzeb królowej Elżbiety II: Karawan to spersonalizowany Jaguar Land Rover / Getty Images

Ponieważ jednak monarchini zmarła w swojej posiadłości Balmoral w Szkocji, Jaguar nie był pierwszym pojazdem, przewożącym jej trumnę.

 

Karawan królowej Elżbiety II 

Pierwszym pojazdem, który przewiózł trumnę królowej Elżbiety II z Balmoral Castle do Londynu była limuzyna Mercedes-Benz dostarczona przez lokalnego dyrektora zakładu pogrzebowego Williama Purvesa. W ten sposób  trafiła do Pałacu Holyroodhouse, a następnie do katedry St. Giles, gdzie odbyła się msza i czuwanie książąt.

Dziś, 19 września 2022 roku, w dniu pogrzebu królowej Elżbiety II, trumna zostanie przewieziona z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego na nabożeństwo państwowe prowadzone przez dziekana Westminsteru.