Koronacja Karola III. Kobieta z mieczem

Choć koronacja Karola III przeszła już do historii, a rodzina królewska wróciła do swoich codziennych obowiązków, media (i nie tylko) wciąż chętnie wracają do kluczowych momentów uroczystości. Jednym z nim bez wątpienia był starożytny zwyczaj niesienia przed monarchą miecza.

Reklama

To wydarzenie zapisze się na kartach historii, ponieważ pierwszy raz powierzono je kobiecie. Otrzymała je Penny Mordaunt, która na co dzień jest przewodniczącą Izby Gmin. Co istotne jednak , we wrześniu 2022 roku objęła funkcję Lorda Przewodniczącego Tajnej Rady, która doradza brytyjskiemu władcy. To właśnie ze względu na ten tytuł, Penny Mordaunt powierzono kluczową rolę na koronacji Karola II.

Miecz Ofiarny i jego znaczenie na koronacji

Zadaniem Penny Mordaunt było wniesienie do Opactwa Westminsterskiego XVII-wiecznego Miecza Państwowego (Miecz Stanu), który waży niemal 4 kilogramy. Następnie w opactwie polityczka miała wymienić go na lżejszy Miecz Ofiarowania, który jest symbolem królewskiej władzy i monarchy przyjmującego swój obowiązek i rycerskie cnoty.

Ten drugi wysadzany jest diamentami, rubinami i szmaragdami. Został zaprojektowany przez króla Jerzego VI i został użyty pierwszy raz podczas koronacji w 1821 roku, choć praktyka ta sięga znacznie dalej. BBC podaje, że tradycja pochodzi z  czasów koronacji Ryszarda Lwie Serce w 1189 roku.

Penny Mordaunt pierwszą kobietą z tak kluczową rolą na koronacji

Penny Mordaunt była pierwszą kobietą, która niosła miecz przed monarchą podczas koronacji. Zadanie to jest o tyle trudne, że stosunkowo ciężki przedmiot trzeba utrzymać w odpowiedniej pozycji przez dłuższy czas.

- Trzeba go nosić pod kątem prostym, stąd konieczność robienia pompek. Ćwiczyliśmy z kilkoma replikami i to był ogromny zaszczyt - cytował wypowiedź polityczki magazyn "Hello".

"Daily Mail" wyliczył, że Penny Mordaunt trzymała miecz w jednej pozycji przez 51 minut.

- Nie byłam na siłowni od pół roku - opowiadała polityczka. - Wzięłam wcześniej kilka tabletek przeciwbólowych, aby mieć pewność, że dam radę.

Penny Mordaunt ma doświadczenie w rezerwach Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Naval Reserve) w Portsmouth, które w tym szczególnym dniu jej się przydało. Dzięki wojskowej przeszłości wiedziała, w jaki sposób najlepiej utrzymać krążenie krwi w organizmie. Kręcenie palcami u stóp, pożywne śniadanie i wygodne buty były kluczem do sukcesu.

Strój Penny Mordaunt na koronacji Karola III

Uwagę wszystkich przyciągał także strój Penny Mordaunt. Przewodnicząca Izby Gmin zdecydowała się na kreację o głębokim turkusowym odcieniu. Kolor o nazwie "posejdon" nie był przypadkowy - nawiązuje do jej okręgu wyborczego Portsmouth.

Dostojna suknia była szyta na wymiar i powstawała od dłuższego czasu. Kreację zdobiły złote hafty paproci. Symbol rośliny jest nawiązaniem do Tajnej Rady, a złoty kolor do królewskich szyfrów.

Dla porównania warto przypomnieć, że markiz Salisbury podczas koronacji królowej Elżbiety II w 1953 roku miał na sobie czarno-złoty strój.